Učenici i profesori Srednjoškolskog centra „Aleksa Šantić“ danas su prisustvovali obilježavanju Mitrovdana u Nevesinju, a povodom Dana opštine i sjećanja na slavne Mitrovdanske bitke 1992. i 1994. godine, priredili su i prigodan kulturno-edukativni program.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Program je započeo istorijskim časom koji su održali direktni učesnici Mitrovdanskih bitaka. O istorijskoj odbrani Nevesinja i Istočne Hercegovine govorili su Neđo Pantić i Simo Čampara iz Organizacije starješina Vojske Republike Srpske i Goran Šarenac i Branko Zečević iz Ratnih veterana Nevesinja.
Oni su učenicima održali predavanje o tome šta se dešavalo tokom mitrovdanskih ofanziva i pokušali živom riječju da približe šta su sve prošli sa svojim saborcima i narodom. Poručili su da je značaj ovih bitaka nemjerljiv kako za srpski narod na području Nevesinja i Hercegovine tako i za stvaranje Republike Srpske. Učenike su upoznali o samim detaljima pobjedničkih bitaka, o tome kako je pobijeđen brojčano nadmoćniji neprijatelj i istorijskoj ulozi ratnog komandanta Novice Gušića. Na kraju su poručili da na mladima ostaje da njeguju kulturu sjećanja, da pruže ruku pomirenja svima, ali i da pamte hrabru i časnu Nevesinjsku brigadu.
U nastavku programa učenici su bili u prilici da pogledaju projekciju filma „Bitka za odbranu Hercegovine“, autora Nebojše Kolaka. Ovaj dokumentarno-reportažni film je nastao sasvim slučajno u kontaktu sa ljudima iz Nevesinja, koji su bili svjedoci prve Mitrovdanske ofnzive. Film predstavlja svojevrsnu ispovijest ljudi koji su učestovali u prvoj Mitrovdanskoj ofanzivi i prikazuje ključnu ulogu Nevesinjaca u odbrani Hercegovine.
Nakon projekcije filma učenici su zajedno sa profesorima prisustvovali Svetoj arhijerejskoj liturgiji u Crkvi Vaznesenja Gospodnjeg. Posle liturgije su se uputili na Trg slobode gdje je delegacija SŠC „Aleksa Šantić“ položila cvijeće na Spomenik borcima za slobodu.
Za samom kraju današnjeg kulturno-edukativnog programa učenici su pripremili recitacije i pjesme na temu Mitrovdana kao i izložbu likovnih radova. Radovi predstavljaju praktičan rad učenika prvih i drugih razreda Gimnazije u prethodne dvije godine, a odnose se na više nacionalnih tema, uključujući i današnji praznik Svetog Dimitrija.
radionevesinje/topportal