NEVESINJE: MITROVDANSKE GRAMATE POSTHUMNO ZA PET KOMANDANATA (FOTO)

Na svečanoj akademiji povodom obilježavanja Mitrovdana– Dana opštine Nevesinje, krsne slave Boračke organizacije Republike Srpske i sjećanja na Mitrovdanske bitke 1992. i 1994. godine, Opštinska boračka organizacija Nevesinje danas je uručila najviše po rangu priznanje – Mitrovdansku gramatu posthumno  oficirima Vojske Republike Srpske za iskazanu izuzetnu hrabrost i požrtvovanost u Odbrambeno-otadžbinskom ratu.

Ovo najveće priznanje dobili su posthumno major Tihomir Janjić, Dragan Zirojević, potpukovnik Dragan Slijepčević, pukovnik Tomo Pušara i Major Jovica Šakota.

Major Tihomir Janjić je rođen u selu Zajasen u Nevesinju 1961. godine. Poginuo je 21. aprila 1994. godine kod Goražda.
U vojničkom pogledu krasila profesionalnost i hrabrost, a kao čovjeka i građanina skromnost i plemenitost.
Svoju istrajnost i vojničku stručnost pokazivao tokom cijelog rata, a posebno u Mitrovdanskoj ofanzivi 1992. godine kada je pod njegovom komandom odbranjen položaj Nevesinjske brigade u rejonu Vranjevića.
Rodno selo Zajasen, vojna gimnazija i akademija u Beogradu gdje je bio najbolji u klasi, Centar za obuku rezervnih oficira u Bileći ̶ to je bio Tihov put umiru. U ratu započinje sa trebinjsko-dubrovačkim ratištem, nakon toga dolina Neretve i toliko opričani Vranjevići, sjeverno- hercegovačko ratište i Goražde gdje je Nevesinjska brigada ostala bez najmlađeg komandanta bartaljona.
Odlikovan je Ordenom Miloša Obilića.

• Dragan Zirojević je rođen 1961. godine u Pločniku, opština Kalinovik. Poginuo je 23. juna 1995. godine na Treskavici. Imao je nadimak Komandant Zira. Bio je pripadnik srpske elitne policijske jedinice Crvene beretke.
Po njihovom povratku sa hrvatskog ratišta ostaje u Nevesinju gdje je postavljen za komandira Policijske stanice Nevesinje, a nakon toga za komandanta posebnih snaga policije Centra javne bezbjednosti Trebinje.
Za života je odlikovan Ordenom Karđorđeve zvijezde i Ordenom Miloša Obilića, a posthumno Ordenom Karađorđeve zvijezde Republike Srpske trećeg reda koja se dodjeljuje samo najsposobnijim komandantima.

• Potpukovnik Dragan Slijepčević je rođen u Mostaru 1958. godine. Poginuo je na Kiseru kod Konjica 27. septembra 1994. godine od neprijateljske granate.
Završio je vojnu-vazduhoplovnu gimnaziju u Mostaru, poslije čega odlazi na Vojnu akademiju Rajlovac kod Sarajeva. Na pola studija prelazi u Beograd gdje i završava vojnu akademiju Prvo postavljenje dobija u Podgorici, na vojnom aerodromu Golubovci, gdje ostaje blizu dvije godine.
Početkom Otadžbinskog rata, Dragan je prekomandovan u Ponikve kod Užica. Na Ponikvama ostaje pet mjeseci, kada odlučuje da se vrati na bilo koje od hercegovačih ratišta, ne mogavši više da izdrži da je daleko od svog naroda u teškim trenucima. Svoje mjesto pronalazi na Borcima, kao načelnik Druge lake pješadijske brigade.
Nosilac je i Ordena Karađorđeve zvijezde trećeg reda.

• Pukovnik Tomo Pušara rođen je 1944. godine u selu Ušik kod Hadžića, a poginuo je 16. juna u Podveležju.
Vojnu akademiju, a potom i Komandno- štabno ratnu školu završio je u Beogradu.
Kao profesionalni vojnik blistavu karijeru započeo je u Prizrenu, nastavio u Beogradu, a potom prešao u Knin, pa u Mostar.
Vojničko znanje i ratne vještine iskazao je prvo na Kupresu, pa u Kninu. Potom ponovo vraća u Mostar na dužnost načelnika štaba Desete hercegovačke motorizovane brigade
Kao vojnik i kao čovjek silno je želio da uradi nešto krupno za svoj narod, ali su ga zločinci zaustavili upravo u trenucima stvaranja Nevesinjske brigade. NJegovi saborci ga pamte kao divnog čovjeka i sposobnog vojnog stratega.

• Major Jovica Šakota je rođen 1957. godine u Mostaru, a poginuo je 11. novembra 1994. godine u Bišini na izvršavanju borbenog zadatka u Drugoj mitrovdanskoj bici.
Bio je na dužnosti komandanta Oklopnog bataljona Osme hercegovačke motorizovane brigade.
Jovica je završio Pedagošku akademiju u Mostaru i do rata je radio u Sekretarijatu unutrašnjih poslova Mostar. Po izbijanju ratnih sukoba u Bosni i Hercegovini stupa u tadašnju JNA i stavlja se u odbranu svog srpskog naroda, najprije na mostarskom, a potom mostarsko-nevesinjskom ratištu.
Posthumno je odlikovan Ordenom Miloša Obilića.

Skupština Opštinske boračke organizacije Nevesinje je odlučila da se ove godine Mitrovdanska plaketa dodijeli Sandri Tatar za izradu idejnog rješenja i projekta za Spomen sobu u Nevesinju.
• Sandra Tatar (Samardžić) rođena je 1988. godine u Mostaru. Osnovnu školu i gimnaziju je završila u Trebinju. Dalje obrazovanjej e nastavila u Banjaluci na Arhitektonsko-građevinsko-geodetskom fakultetu gdje je stekla zvanje diplomiranog inženjera arhitekture, a potom i magistra arhitekture
Po završetku studija vratila se u rodnu Hercegovinu, gdje se zaposlila u realnom sektoru.
Dobitnica je više međunarodnih nagrada i priznanja iz oblasti arhitekture i urbanizma. Godine 2022. osniva Arhitektonski studio u Trebinju. Osim posla u struci bavi se i naučno-istraživačkim radom.

Prethodni članakErdogan: Trampova administracija može okončati rat u Ukrajini dijalogom i diplomatijom
Naredni članakMLADOST ZA PRIMJER I PONOS: SREDNJOŠKOLCI NEVESINJA SA SVOJIM PROFESORIMA MASOVNO NA OBILJEŽAVANJU MITROVDANA (video)