– Mislim da je Dejton veliki dogovor i sporazum koji je doneo mir na prostore današnje BiH, ali i na prostor zapadnog Balkana. Nemojte zaboraviti da su garanti Dejtona i Hrvatska i Srbija – rekao je Vučević povodom 29 godina od parafiranja Dejtonskog sporazuma.
Prema njegovim riječima, uz sve manjkavosti koje svaki dokument uvijek nosi ili sadrži, Dejtonski sporazum je suštinski bio nasušna potreba i Srbima, i Bošnjacima, i Hrvatima, i Srbiji, i Hrvatskoj, a prije i iznad svega BiH, koja je dobila tu strukturu koja odražava složenost BiH i u etničkom i u entitetskom smislu.
Prema njegovim riječima, ono što se dešavalo poslije Dejtonskog sporazuma i Pariske konferencije, jeste činjenica da se na mala vrata vrši konstantna revizija i odstupanje od izvornog Dejtonskog sporazuma.
– Imali smo odstupanje još od koridora kod Brčkog do mnogih drugih stvari, koje su uvijek, nažalost, po nepisanom pravilu, bile na štetu Republike Srpske. Ali, uz sve manjkavosti i sve što se radilo, jer se nažalost i danas radi, Dejtonski sporazum je ono što jedino čuva mir na prostoru BiH – ukazao je premijer Srbije.
Vučević je istakao da nema promjene Dejtona, odnosno onoga što je definisano kroz Dejtonski mirovni sporazum, koji je sastavni dio Ustava BiH, bez saglasja sva tri konstitutivna naroda i dva entiteta koji čine BiH.
Prema njegovim riječima, sve što se radi mimo toga, bez saglasnosti sva tri konstitutivna naroda i dva entiteta, ne može da čuva to što je Dejtonski sporazum donio, a to su mir i stabilnost.
– Uz mnogo problema, uz pisane i nepisane revizije Dejtonskog sporazuma, on je suštinski akt, dokument koji je važan i za BiH, a rekao bih i za cijeli ovaj region. To je stav Srbije, svakako – istakao je Vučević.
Opšti okvirni sporazum za mir u BiH parafiran je 21. novembra 1995. godine u Dejtonu, čime je okončan rat i uspostavljen ustavnopravni poredak BiH, a zvanično je potpisan 14. decembra 1995. godine u Јelisejskoj palati u Parizu.