Udruženje vazduhoplovno tehničkog osoblja za bezbjednost vazdušne plovidbe (ATSEP) izražava duboku zabrinutost zbog trenutne situacije koja ugrožava bezbjednost vazdušnog saobraćaja u BiH i poziva na hitno rješavanje problema vezanih za poslovanje Agencije za pružanje usluga u vazdušnoj plovidbi BiH (BHANSA) kako bi se obezbjedio nesmetan nastavak vazdušne plovidbe, očuvala bezbjednost putnika i stabilnost vazdušnog prostora BiH.
”Ograničenja u poslovanju, nastala uslijed spora između slovenske firme Viaduct i Republike Srpske, dovela su do ozbiljnih poteškoća u radu BHANSA-e, koja nije odgovorna za nastali spor i postala je žrtva okolnosti na koje nije imala uticaja. BHANSA, kao jedna od ključnih institucija u vazdušnom saobraćaju, ima presudnu ulogu u održavanju bezbjednosti i efikasnosti vazdušne plovidbe”, navodi se u otvorenom pismu udruženja ATSEP.
Iz ATSEP-a objašnnjavaju da se sredstva prikupljena od rutnih naknada isključivo koriste za obnovu, modernizaciju i održavanje tehničke opreme, te za kontinuirano stručno usavršavanje i obuku vazduhoplovnog osoblja. Ističu da ovaj proces obezbjeđuje visok nivo bezbjednosti, ali i operativnu efikasnost nužnu za nesmetano funkcionisanje vazdušnog saobraćaja.
”Trenutni problemi u poslovanju BHANSA-e, ako se ne riješe promptno, ozbiljno ugrožavaju stabilnost cijelog vazdušnog sistema u BiH. Nedostatak adekvatnih sredstava za obnovu i održavanje tehničkih sistema direktno ugrožava bezbjednost, kapacitet i efikasnost vazdušnog saobraćaja. Takođe, nemogućnost nastavka obuke i licenciranja vazduhoplovnog osoblja dovodi do smanjenja kvaliteta usluga i profesionalnosti u sektoru”, upozorava ATSEP.
Oni naglašavaju da dugoročne posljedice uključuju gubitak stručnog kadra, što može izazvati ozbiljne prijetnje stabilnosti vazdušnog saobraćaja, ugrožavajući poslovanje aerodoroma i cjelokupnu bezbjednost vazdušnog prostora.
”Kao strukovno udruženje, naglašavamo da se trenutni problemi moraju hitno riješiti kako bi se obezbjedio nesmetan nastavak vazdušne plovidbe, očuvala bezbjednost putnika te očuvala stabilnost vazdušnog prostora BiH. Pravovremena reakcija svih relevantnih dionika ključna je za očuvanje stabilnostivazdušnog saobraćaja i nastavak pružanja visokokvalitetnih usluga, čime se takođe obezbjeđuje povjerenje korisnika sistema”, navodi se u otvorenom pismu.
Takođe, apeluju na donošenje trajnih mjera koje će spriječiti ponavljanje sličnih scenarija u budućnosti, stabilizujući i obezbjeđujući efikasan rad vazduhoplovnog sektora. S obzirom na iskustva drugih zemalja, jasno je da je neophodno usvojiti nove modele zaštite sredstava prikupljenih od rutnih naknada kako bi se spriječile situacije koje mogu ugroziti cjelokupni sistem.
Udruženje ATSEP navodi da je, kao član međunarodne krovne organizacije IFATSEA, pravovremeno obavijestilo ovu organizaciju o trenutnoj situaciji i obezbjedilo njihovu punu podršku. IFATSEA je istakla važnost međunarodne saradnje u očuvanju visokog nivoa bezbjednosti vazdušneplovidbe, naglašavajući potrebu za zaštitom integriteta sistema i očuvanjem stabilnosti u globalnom vazdušnom saobraćaju.
”Izražavamo čvrstu podršku Upravi BHANSA-e, na čelu s gospodinom Davorinom Primorcem, u njihovim stalnim naporima da obezbjede nesmetano funkcionisanje i očuvanje interesa bezbjednosti vazdušne plovidbe. Podržavamo njihov rad i predanost u osiguranju bezbjednosti vazdušnog prostora, kontinuiteta usluga za sve korisnike i očuvanju povjerenja u sistem vazdušne plovidbe. Vjerujemo da uz zajednički trud svih dionika – institucija, regulatora i stručnjaka – možemo obezbjediti i povoljan ishod za budućnost vazdušnog saobraćaja u BiH”, navodi se u otvorenom pismu.