Radan Ostojić predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske na obilježavanju Dana BORS-a kazao je nije zadovoljan i da nikada neće biti zadovoljan statusom boračke populacije u Republici Srpskoj.
“Problema je bilo i biće ih. To je nešto od čega se ne može pomoći i tu smo da rješavamo. Nisu rješavani sistemski problemi. Boračku populaciju trebaju ozbiljno shvatiti kao prioritet i opšti interes. Ne predajemo se, idemo dalje”, rekao je Ostojić.
Kaže da borci dijele sudbinu ostalog stanovništva Srpske i da primaju simbolične naknade od kojih se ne može živjeti. Prioritet je kaže da se u narednoj godini zapošljavaju djeca poginulih boraca.
“Svako od nas ko je krenuo u rat je najmanje očekivao da će neko naše dijete uhvatiti za rukav i zaposliti. To je sveta obaveza svih nas, i boračke organizacije i onih koji su na vlasti, kao i opozicije. Za godinu dana se može zaposliti te 1000 djece”, rekao je Ostojić.
Osvrnuo se i na reviziju i kategorizaciju boraca i kazao da to radi ministarstvo, ali da zna da se radi na slučajevima boraca koji nisu bili učesnici rata do kraja rata.
“Svako ima pravo ako ima bilo kakvo saznanje da javi to. Revizija je proces koji je dugotrajan i svi zahtijevamo da se to ukine ukoliko nema pravo. u Srpskoj je 193.000 kategorisanih boraca a pravo na borački dodatak imaju 180.000. Tu je i 28.000 ratnih vojnih invalida i oko 15.000 porodica poginulih boraca”, rekao je Ostojić.
Siniša Šipovac, predsjednik opštinske boračke organizacije Nevesinje kazao je nakon polaganja vijenaca da su borci stvorili Republiku Srpsku i predali je političkim vlastima na upravljanje, bez obzira na stranačku pripadnost i druge razlike.
“Oni su dužni sada da vode računa o svima nama i o borcima i porodicama poginulih i njihovoj djeci. Može li Srpaka da bude bolja, uređenija i bogatija i dali se mogla bolje odužiti onima koji su je stvarali – jeste i naravno da mora i da će se morati”, rekao je Šipovac dodajući da stanje boračke populacije u Nevesinju nije dobro.
“Imamo oko 50 djece poginulih boraca koji nisu zaposleni, oko 300 demobilisanih boraca koji ne rade nigdje. Mi smo mala i nerazvijena opština i to je teško završiti, ali jedan od ciljeva naših jeste zapošljavanje djece poginulih boraca, pomoć optuženih i osuđenim za ratne zločine i mjesečni borački dodatak za sve borce. Ovo zadnje smo uradili. Ostaje nam još dva zadatka. Imamo saznanja i obećanja da ćemo u toku ove godine nastojati da riješimo zapošljavanje”, rekao je Šipovac.