Ove stvari razaraju dječiji imunitet: Većina roditelja nesvjesno griješi

Za roditelje ne postoji ništa dragocjenije od zdravlja njihove djece. Mame i tate se svakodnevno brinu o svojim mališanima, ali ponekad nesvjesno, ne znajući, prave neke greške kojima mogu loše da utječu na njihov imunitet.

Prema mišljenju pedijatara, evo koje su to stvari koje bi trebalo da izbjegavate da ne biste narušili imuni sistem djeteta.

Pretjerano oblačenje

Ljekari kažu da roditelji ponekad pretjerano oblače djecu, a greška je i u tome što vrlo često i kod kuće previše grijemo prostorije. Pretjerano zagrijavanje ne vodi ničemu dobrom, jer tijelo mališana mora da se bori protiv toplote. Na ovaj način se slabi imunitet djece i potencijalno se loše utječe na zdravlje.

Nedostatak svježeg zraka

Još jedna greška koja je povezana sa prethodnom. Ne samo da roditelji ponekad pretopljavaju djecu, već opet iz straha da se ne prehlade ne izvode mališane napolje kada je hladno ili ne provjetravaju dovoljno često prostorije.

Veoma je važno da djeca borave napolju – naravno, obučena u skladu sa vremenskim prilikama – kako bi mališani udisali svjež zrak, a njihov organizam imao priliku da se “upozna” s mikroorganizmima napolju. Pored toga, boravak napolju je važan i zbog vitamina D, koji također ima utjecaj na imuni sistem.

Jednolična ishrana

Svi znamo da djeca ponekad mogu da budu pravi mali namćori kada je u pitanju ishrana, pa roditelji čak i nesvjesno počnu da mališanima nude nekoliko istih namirnica za koje su sigurni da će ih pojesti. Međutim, ako dijete ne unosi raznovrsne namirnice, to se odražava na njegov imunitet, jer tijelo ne prima sve važne makro i mikro nutrijente. Previše ugljikohidrata

Nisu samo bake i deke ti koji daju djeci slatkiše u svakoj mogućoj prilici, ponekad to rade i roditelji, kako bi, recimo, nagradili dijete, što je bilo dobro u školi, ili jedan kolačić uz omiljeni crtani itd.

Pretjeran unos prostih ugljikohidrata, međutim, oslabljuje imuni sistem, a pored toga loše utječe na kožu i zube mališana.

Previše vremena pred ekranima

Usljed brze svakodnevice i “milion” obaveza koje imaju, roditelji ponekad daju djeci telefon ili puste omiljeni crtani kako bi imali trenutak tišine za sebe ili pak vremena da završe još neki posao. Ne treba ih osuđivati zbog toga, ali je važno da se ima na umu koliko vremena djeca provode pred ekranima. Plava svjetlost koju emituju ovi uređaji loše utječe na san, a to za posljedicu ima utjecaj i na psihičko i fizičko zdravlje djece, uključujući i imunitet.

Previše hemikalija

Koža je prva barijera koja štiti od mikroorganizama. Zbog toga je važno da se njeguje na pravi način, odnosno da se izbjegavaju jaki deterdženti za pranje veša, kako se ne bi iritirala nježna dječija koža, čime se narušava i njena odbrambena moć, prenosi dziecko.medonet.pl.

Prethodni članakLakša veza između Trebinja i Nevesinja
Naredni članak“NEĆE VAM TREBATI ZALIHE TJESTENINE I KONZERVI” Vojni analitičar opisao jezivi scenario trećeg svjetskog rata