Amerikanci, Francuzi i Britanci dopustili su Ukrajini da napada Rusiju projektilima dugog dometa.
Vojni analitičar Marinko Ogorec za N1 pojašnjava da bi treći svjetski rat istovremeno značio i nuklearni te automatski i kraj čovječanstva što znači da nam nikakve zalihe tjestenina i konzervi ne bi trebale, a na šta su pozvale tri evropske zemlje koje su savjetovale stanovnike da se pripreme na moguće eskalacije sukoba.
Ogorec je mišljenja da je Bajden nekorektno donio odluku budući da je riječ o čovjeku koji odlazi s funkcije američkog predsjednika.
– Naime, vidjeli smo da je SAD ogromnom količinom glasača i izbornika na temelju svojih glasova, uključujući i elektorske, pokazao da nije zadovoljan dosadašnjom politikom američke administracije i izglasali su im nepovjerenje. U takvim uslovima najpristojnije od predsjednika na zalasku bilo bi da ne pokreće strateške poteze poput ovog. Trebao je sačekati mirnu tranziciju vlasti i omogućiti da nova administracija preuzme dužnost i njima prepustiti dalje razvijanje događaja. Međutim, on to nije napravio već je povukao strateški potez koji može imati dalekosežne posljedice – istakao je Ogorec.
Bajdenova odluka dolazi u trenutku kada su ruski saveznici, poput Sjeverne Koreje, eskalirali situaciju slanjem vojnika u Kursk. Ogorec smatra da je upravo uključenje Sjeverne Koreje uticalo na dodatnu globalizaciju sukoba u Ukrajini.
“Dolijevanje ulja na vatru”
– Riječ je o eskalaciji sukoba koja nije bila ni potrebna ni poželjna i koja je isto tako zabrinjavajuća. Ovo je dolijevanje ulja na vatru umjesto da se situacija na neki način koliko-toliko pokuša primiriti i stabilizovati. To ne donosi ništa dobro – kaže Ogorec.
Ogorec smatra da su se određeni evropski saveznici koji podržavaju da Ukrajina gađa duboko ruske ciljeve poveli za Bajdenom.
– Da nije bilo Bajdenove, ne bi bilo odluke ni od Francuske i Velike Britanije. Mislim da je Bajden isprednjačio u tom segmentu, a oni su jedva dočekali da podrže tu odluku sa svojim potencijalima – dodao je Ogorec navodeći da su se Bajdenovoj odluci usprotivile Mađarska i jednim dijelom Slovačka:
– Mađarska je po tom pitanju bila najglasnija. Slovačka se isto tako ne slaže s ovom odlukom, ali mislim da su takvog stava i određeni broj evropskih zemalja. Taj dolazak Donalda Trampa na vlast u Americi se posmatra kao svojevrstan put u nekakvu stabilizaciju i smirivanje situacije na terenu. Ova odluka dovodi do nepotrebne eskalacije jer, ponavljam, to ne radi administracija koja je na odlasku. A kada je riječ o situaciji na terenu, u borbenim dijelovima se puno toga neće promijeniti. Ova Bajdenova odluka neće dovesti do poboljšanja statusa Ukrajine i svoj položaj u borbenim djelovanjima, ali činjenica je da se na političkom nivou eskalacija polako događa.
Budući da Tramp nakon zvanične inauguracije preuzima dužnost američkog predsjednika 20. januara naredne godine, Ogoreca je komentarisao i da li će on da poništi Bajdnovu odluku.
– To ćemo vidjeti. Vrlo je teško odgovoriti na nekakva hipotetička pitanja šta bi bilo ako bi bilo. Vidjećemo šta će mu biti prvi potezi nakon Bajdenovog odlaska. Vidimo da ni u vezi s Bajdenom njegova potencijalna administracija nije zadovoljna, ali Tramp ćuti . U svakom slučaju će biti drugačije kada Tramp dođe na vlast i imaćemo priliku vidjeti na koji način će se on postaviti prema bilo kojem segmentu spoljne politike – naglasio je vojni analitičar.
“Mislim da oni dobro znaju da im to nije u interesu”
Nakon Bajdnove odluke uslijedila je i poruka iz Rusije da bi moglo doći do izbijanja Trećeg svjetskog rata.
– Mislim da je to ipak malo pretjerivanje kada je u pitanju ruska strana jer oni na taj način politički i marketinški žele potaći da se radi o jednoj eskalaciji koja je njima neprihvatljiva. Prijete jednim sukobom kojeg ni sami ne žele. Mislim da su ruske i državne i vojne i političke strukture i sve ostalo duboko svjesne šta bi značio Treći svjetski rat koji bi neminovno prerastao u nuklearni i da bi to bio kraj čovječanstva. Mislim da oni to jako dobro znaju i da im to nije u interesu. Tako da, jedno je prijetiti, a drugo je to potencirati. Ne treba to dozvoliti i na neki način se situacija treba smirivati tako da mislim da i oni shvataju da prijetnja Trećim svjetskim ratom nije opcija koja bi donijela bilo kakvo rješenje – stava je Ogorec.
Međutim, priča o potencijalnom trećem svjetskom ratu je već napravila paniku u svijetu pa su tako pojedine zemlje (Švedska, Finska i Norveška) u brošurama pozvale stanovnike da se pripreme na moguće eskalacije sukoba i obezbijede, između ostalog, dovoljne količine hrane (zalihe tjestenine, graha… te jodne tablete).
– Na taj način se stvara nepotrebna panika i tenzija te vrši pritisak na vlastito stanovništvo. Ne znam kome je to u interesu, ali ako bi došlo do nuklearnog rata onda bi sve to bilo bespredmetno. Drugim riječima, to bi bilo razaranje takvih razmjera da ne bi pomogle nikakve zalihe ni tjestenine niti konzervi ni bilo čega drugog. To bi bio doslovno smak svijeta i gotova priča. Nuklearni rat bi bio uništenje čovječanstva sa svim onim što iza toga ide. Bespredmetno je razgovarati tako da mislim da su oni koji odlučuju toga duboko svjesni – zaključio je Ogorec za N1.