Ambasadorica Italije u BiH Sarah Eti Castellani otvorila je danas u Mostaru 26. Međunarodni sajam privrede Mostar 2025. i poručila da je mjesto Bosne i Hercegovine u Evropskoj uniji.
Kazala je da je politika Italije stabilnost, cjelovitost, suverenitet i sigurnost BiH te smatra da njezino ujedinjenje u evropsku porodicu predstavlja garanciju prosperiteta i mira za cijeli region.
Italija je inače ovogodišnji zemlja partner mostarskog sajma, a ove godine na sajmu se pojavljuje preko 800 izlagača iz 30-tak zemalja svijeta.
Eti Castellani, je pred velikim brojem političara iz BiH i regiona, te te privrednicima i izlagačima poručila da je Italija sretna i počašćena što je zemlja partner na mostarskom sajmu.
Podsjetila je da je Italija bila zemlja partner prije 14 godina i da je obo važno priznanje italijanske privredne snage i dobre saradnje sa BiH.
“Učešće Italije dio je procesa jačanja našeg partnerstva i potvrđuje strateški interes kojim naša zemlja gleda na zapadni Balkan. Talijanske kompanije u BiH us dobro ukorijenjene u različitim sektorima i temeljni pokretač razvoja lokalne ekonomije, a dvije najveće banke su italijanske”, rekla je Eti Castellani.
Italijanska ambasadorica je rekla da se danas ispisuje novo poglavlje gdje italijankse firme donose nova rješenja u oblasti obnovljive energije, energetske učinkovitosti i prehrambene proizvodnje, ali i nove povezanosti aviolinijama i u oblasti turizma.
Predsjedavajuća Savjeta ministara BiH Borjana Krišto je na otvaranju mostarskog sajma rekla da ovaj sajam godinama spaja ljude i da je postao značajan brend.
Krišto naglašava da sajam nije izložba proizvoda i usluga već prilika uspostavljanja veza i dijaloga
“Ovdje se susreću vizionari i inovatori a svaki potpisani ugovor korak je bliže napretku BiH i cijelog regiona”, rekla je Krišto.
Izrazila je optimizam da će i ova godina biti prilika za bolju budućnost.
“Naša odgovornost je jačati institucije kroz demokratske procese. Stabilnost i sigurnost su dvije riječi koje se mnogo ponavljaju. Upravo ova dva pojma se ostvaruju ne deklarativnim izjavama nego konkretnim djelima. Različita razmišljanja ne mogu biti izgovor već motiv da se traže zajedničko rješenje”, rekla je Krišto.
Predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković rekao je da je ovaj sajam prilika za sklapanje novih poslova.
“Hrvatska je BiH prvi vanjskotrgovinski partner. Razmjena je dosegnula 4,2 milijarde evra. Drago mi je da radimo zajedno na brojnim projektima i sretni smo kada bh. kompanije ulažu i u Hrvatsku. Mi ćemo to činiti i dalje jer smo međusobno povezani i to je vidljivo. Kao vlada smo podupirali BiH u procesu donošenja odluke u otvaranju pregovora sa EU. Ostali su mali koraci i smatram da će ovaj Savjet ministara ostvariti ovaj strateški korak jer je za BiH i kvalitetne odnose među konstitutivnim narodima EU najbolji put”, rekao je Plenković.
Hrvatski premijer kaže da su posvećeni da svoja iskustva prenesu BiH.
“Hrvatska je osnažena novim položajem u svim segmentima. Upravo takvo naše iskustvo želimo da se prenese u BiH. Mi ćemo vam biti partner u tom procesu. U političkom pogledu zainteresovani smo za stabilnost i poštovanje institucija i zakona Bih i ne želimo političku krizu koja bi dovela do destabilizacije zemlje. Naprotiv osuđujemo sve one koji imaju ambiciju za destabilizaciju BiH ili neke secesionističke tendencije. Želimo da BiH funkcioniše skladno, kao jedinstvena država na dejtonskim temeljima od dva entiteta i tri konstitutivna naroda i svih drugih i zato podržavamo to da se temeljno pitanje poput izmena izbornog zakona stavi na dnevni red i da bude usvojen i podržan od svih političkih aktera u BiH jer je povjerenje temelj kvalitetnog funkcionisanja”, poručio je Plenković.
Direktorica mostarskog sajma Dalfina Bošnjak rekla je da je Italija jedan od najznačajniji privrednih partnera BiH sa robnom razmjenom od oko 5 milijardi maraka, te da je ovaj sajam šansa da te veze postanu još čvršće.
“Pozitivne priče poput mostarskog sajma relaksiraju odnose i sarađuju, te razvijaju poslovne ideje. Samo tako možemo napredovati kao društvo”, poručila je Bošnjak dodajući da je mostarski sajam pokretač razvoja privrede u BiH.
Gradonačelnik Mostara Mario Kordić poželio je svima dobrodošlicu u Mostar, posebno izlagačima i svima koji su pomogli privredne aktivnosti u Mostaru.
Kordić se osvrnuo na osposobljavanje Aerodroma Mostar i najavio od početka maja letove prema Rimu, Milanu, Napolju, Palermu i Bariju.
Kordić je rekao je da industrijske zone u lokalnim zajednicama u BiH ne niču željenim tempom i da su veliki infrastrukturni projekti zapeli, te da još uvijek u BiH postoje ruševine iz prošlog rata. Smatra da je rješenje svih izazova u institucijama BiH i da trebamo zakone koji će regulisati sve ove oblasti.
Na manifestaciji otvaranja sajma prisustvovali su mnogi ugledni gosti iz BiH i regiona, kao i predstavnici stranih ambasada, predstavnici vlasti iz Federacije BiH, Republike Srpske i sa nivoa zajedničkih institucija.
Sajam će trajati do 12. aprila.
Na ovogodišnjem sajmu, prema riječima organizatora, okupiće se oko 800 izlagača u dva velika moderno uređena zatvorena paviljona te na vanjskom dijelu, ukupne sajamske površine od preko 30.000 metara kvadratnih.
S italijanskim partnerima i domaćin privrednim komorama planirani su B2B razgovori, a pored konferencijskog i izlagačkog dijela sajma, posebna pažnja posvećena je vinu i vinogradarstvu kroz ocjenjivanje vina i dodjelu priznanja najboljim vinarima.
Planirano je i potpisivanje značajnijih ugovora, važnih za daljni razvoj privrede u Mostaru, Hercegovini, ali i u BiH.
Mostarski sajam je, po broju izlagača i posjetitelja, svakako najuspješnija sajamska izložba u Bosni i Hercegovini, ali i šire.