Naslovnica Vijesti BiH KOJIĆ: Trudimo se da Božić u Mostaru bude praznik dostojanstva, molitve i...

KOJIĆ: Trudimo se da Božić u Mostaru bude praznik dostojanstva, molitve i zajedništva

Starješina Saborne crkve u Mostaru sveštenik Duško Kojić u božićnom intervjuu govori o proslavi Božića u Mostaru, obnovi Saborne crkve Svete Trojice, životu Srba u ovom gradu, suživotu i odnosima. ”Božićna poruka je jednostavna i duboka: Ne bojte se. Hristos se rađa u skromnosti, u tišini i u ljubavi. Rađa se i danas u svakom srcu koje ima mjesta za praštanje, nadu i dobrotu. Pozivam vjernike da čuvaju mir u svojim porodicama, da ostanu ljudi i da ne gube nadu, jer upravo u tome je najveća snaga vjere”, poručuje Kojić.

Kako će se pravoslavni vjernici i Srpska pravoslavna crkva Božić proslaviti u Mostaru?

Božić ćemo, kao i svake godine, proslaviti liturgijski i molitveno, onako kako Crkva vjekovima čini. Centralno mjesto proslave je sveta Liturgija koju će ove godine služiti Njegovo Visokopreosveštenstvo Episkop Dimitrije. Nakon bogosluženja slijedi tradicionalno lomljenje česnice i sabranje vjernika na posluženju u gostoprimnici pored Stare Crkve, a potom porodična radost u domovima. Iako nemamo sve uslove kakve bismo željeli, trudimo se da Božić u Mostaru bude praznik dostojanstva, molitve i zajedništva.

U kakvom raspoloženju pravoslavni u Mostaru dočekuju Božić?

Božić se u Mostaru dočekuje u posebnom raspoloženju – sa radošću, ali i sa tihom ozbiljnošću. Naš narod je navikao da radost nosi zajedno sa strpljenjem i nadom. Ima i briga i izazova, ali Božić nas uvijek iznova podsjeti da tama nikada nema posljednju riječ. Upravo u takvim okolnostima vjera dobija svoju punu snagu.

Ni ove godine božićna liturgija neće se služiti u Sabornom hramu, jer on nije obnovljen. Kako teče obnova, ima li naznaka da će se uskoro privesti kraju?

Obnova Sabornog hrama u Mostaru nije samo pitanje jedne građevine, nego pitanje pravde, pamćenja i povjerenja. Taj hram je duhovni i istorijski simbol pravoslavnih Srba u ovom gradu, ali i neodvojivi dio kulturnog identiteta Mostara. Želim, prije svega, da izrazim zahvalnost Gradu Mostaru na naporima koje ulaže u okviru svojih mogućnosti i nadležnosti, kao i na spremnosti za dijalog i saradnju. Takođe, postoje obećanja i najave da će se u obnovu aktivnije uključiti i drugi nivoi vlasti, i nadamo se da će ta obećanja uskoro biti pretočena u konkretna djela. Posebnu zahvalnost dugujemo Republici Srpskoj i Republici Srbiji, koje su od samog početka pokazale veliku i kontinuiranu podršku obnovi Sabornog hrama i opstanku našeg naroda u Mostaru. Ta podrška za nas nije samo materijalna, nego i snažna poruka da nismo zaboravljeni. Ipak, moramo iskreno reći da obnova ide sporije nego što bismo svi željeli. Često imamo osjećaj da se oslanja više na strpljenje Crkve i dobrotu pojedinaca nego na sistemsku podršku. Vjerujemo, međutim, da će doći dan kada će zvona Sabornog hrama ponovo sabrati vjernike, ne kao znak pobjede, nego kao znak normalnosti i nade.

Da li ima sluha za potrebe Crkve i srpskog naroda u Mostaru i kako zapravo žive Srbi u Mostaru?

Postoje ljudi i institucije koje pokazuju razumijevanje i spremnost na saradnju, i na tome smo zahvalni. Ipak, realnost je da Srbi u Mostaru žive skromno i često tiho, nastojeći da očuvaju svoje dostojanstvo, vjeru i identitet. Najveći izazovi su ekonomske prirode, ali i osjećaj da se ponekad mora dodatno dokazivati pravo na ono što bi trebalo da bude normalno i prirodno.

Šta bi po Vama promijenilo situaciju na bolje?

Mostaru je, prije svega, potrebna iskrenost. Iskrenost u odnosima, u obećanjima i u djelima. Povjerenje se ne gradi protokolima, nego istinom i dosljednošću. Kada budemo otvoreno govorili jedni drugima i kada se ono što se obeća bude i ostvarivalo, tada će se stvarati prostor za normalan život svih ljudi u ovom gradu. Mostar ima snagu da bude grad susreta, ali samo ako se obnavlja i spolja i iznutra.

 

Koja je Vaša božićna poruka vjernicima?

Božićna poruka je jednostavna i duboka: ne bojte se. Hristos se rađa u skromnosti, u tišini i u ljubavi. Rađa se i danas u svakom srcu koje ima mjesta za praštanje, nadu i dobrotu. Pozivam vjernike da čuvaju mir u svojim porodicama, da ostanu ljudi i da ne gube nadu, jer upravo u tome je najveća snaga vjere.

Mir Božiji – Hristos se rodi!

 

”Ovaj sadržaj je sufinansiran iz budžeta Ministarstva spoljnih poslova Srbije –Uprava za saradnju s dijasporom i Srbima u regionu Ministarstva spoljnih poslova Republike Srbije, a izneseni stavovi nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodijelio sredstva”.

 

Prethodni članak“Mi smo bii oličenje prave ljubavi” Bolna ispovijest Suzane Jovanović pred 1. Božić bez Saše, ne krije koliko joj je teško
Naredni članak“To sam odmah rekla” Zorica Brunclik za Božić uvela pravilo koje svi u kući moraju da poštuju