U Sudu Bosne i Hercegovine danas je predsjednik Republike Srpske proglašen krivim.
Suđenje predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i vršiocu dužnosti direktora Službenog glasnika Republike Srpske Milošu Lukiću trajalo je godinu dana.
Dodik je optužen za potpisivanje predsjedničkih ukaza o proglašenju važećim dva zakona Republike Srpske koja je Kristijan Šmit, kojeg institucije Srpske ne priznaju za visokog predstavnika u BiH, prethodno poništio. Lukić je optužen za objavljivanje tih ukaza i zakona u Službenom glasniku RS.
Naime, na sjednici Narodne skupštine RS u junu 2023. godine usvojeni su Zakon o neobjavljivanju odluka visokog predstavnika u BiH u Službenom glasniku RS, kao i Zakon o nesprovođenju odluka Ustavnog suda BiH na teritoriji Srpske.
Šmit je 1. jula 2023. godine poništio ta dva zakona i uveo izmjene Krivičnog zakona BiH, čime je neizvršavanje odluka visokog predstavnika postalo krivično djelo.
Navedene Šmitove izmjene objavljene su u “Službenom glasniku BiH” 7. jula, isti dan kada je i Dodik potpisao ukaze kojima je proglasio zakone usvojene u NSRS važećim.
Oba zakona su potom objavljena u Službenom glasniku Srpske i stupila su na snagu.
Tužilaštvo BiH je optužnicu protiv Dodika i Lukića podiglo 11. avgusta, a Sud BiH ju je potvrdio 11. septembra 2023. godine.
Glavni pretres je počeo 5. februara 2024. čitanjem optužnice.