ČOVIĆ: BOŠNJACI SVI KAO JEDAN DA SE CENTRALIZUJE SVE U FEDERACIJI, ALI NEĆE IĆI

MOSTAR – Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović izjavio je danas u Mostaru da su Bošnjaci prepoznali svoju šansu i da su svi kao jedan da se sve centralizuje u Federaciji, ali da to  baš neće ići.

”Vidjeli ste inicijativu da sada na isti način centralizuju Elektroprivreda Herceg-Bosne, HT Eronet, Hrvatska pošta. Dobro je da se i to pojavilo da javnost vidi šta je bila namjera nečija. Mi kao predvodnici politike Hrvata i tamo gdje sam ja pozicioniran iznosimo jasne i transparentne stavove i mislim da su u interesu svih u BiH”, kazao je Čović na konferenciji za novinare govoreći o preglasavanju Hrvata kod donošenja Zakona o Južnoj interkonekciji, gasovodu čijom izgradnjom bi se BiH riješila zavisnosti o ruskom gasu.

Čović je poručio da je južna interkonekcija strateški interes i da se kompromis traži i uvijek se treba tražiti. ”Našli smo davno kompromis oko toga da je ovo strateški interes BiH, e sada kako realizovati taj kompromis. Pitanje je samo firme koja će voditi posao i tu imamo različita viđenja. I dosad smo ih imali. Sa vrlo jasnim argumentima naglašavamo izazove koji nam se postavljaju kad neko kaže da je i to nečiji strateški interes, pa ne može baš strateški interes biti da ta i ta firma nešto radi”, kazao je Čović nakon sjednice Predsjedništva HDZ-a BiH.

On je rekao da je obavio jako puno razgovora sa svim akterima, ali da se nažalost desilo šta se desilo. ”Ja mislim da je ovo bio neprimjeren način demokratije i za BiH. Izlazak iz okvira postupanja. Svi oni koji su me zovnuli, a ovdje su akreditovani od članica Evropske unije su istog ili sličnog razmišljanja. Tražimo dalje rješenja, put je otvoren. Mi smo kompromis našli za Vladu Federacije. Ja i kolega Nikšić sa sardnicima smo usaglasili zakon, da bi se sutra na Vladi rekli neće se moći sprovesti zakon. Imamo usuglašen zakon. Moraćemo vas preglasati, preglasajte ako morate. Što smo ga usaglašavati, ako ćete nas preglasavati”, naveo je Čović.

Predsjednik HDZ-a prokomentarisao je da neki kalkulišu da će HDZ  nešto blokirati. ”Mi nećemo ništa blokirati, nismo politički naivni toliko. Mi smo na Vladi imali prvi put preglasavanje oko jedne ozbiljne strateške teme. Išlo se na Parlament kako se išlo. Sada će sve ići na Dom naroda, vidjećemo kako će tamo proći, postoje pravne radnje, ali ćemo nastojati sve staviti u okvire Ustava i zakona. Ono što mi želimo da se ispoštuje nešto što mislimo da je tehnički, politički, finansijski i vrlo jasno energetski standard koji treba uvažavati, a ne nikakav hir. Tražimo dalja rješenja”, kazao je Čović.

Čović je dodao da je prijedlog zakona bio da se  napravi nova firma čiji će vlasnik biti Vlada FBiH sa sjedištem u Mostaru.

On je naveo da je Predsjedništvo HDZ-a BiH danas analiziralo svoje aktivnosti, te napravilo planove za iduću godinu kako bi stigli rokove kada je u pitanju evropski put.

”Vjerujem da smo u narednih deset dana u porodičnom miru, a nakon toga ćemo se morati angažovati na učvršćivanje naših partnerstava i evropski put. Nismo usvojili ni budžete na federalnom i nivou BiH i to će biti izazov za januar”, kazao je Čović.

On je najavio i mogućnost da 30. decembra bude održana sjednica Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH na kojoj bi bila usvojena dva ključna reformska zakona, koja su bila uslov Evropske unije, a riječ je o  zakonu o graničnoj kontroli BiH i zakonu o zaštiti ličnih podataka koje je usvojio Savjet ministara

”Ja sam bio siguran da ćemo to uraditi u oktobru, imali smo dovoljno vremena, bar je Savjet ministara to prošao, imali smo sjednicu Doma naroda prošli petak, ali kako Predstavnički dom nije održan, onda smo se dogovorili da to pokušamo uraditi 30. decembra ako bude zakazan Predstavnički dom.  Ako ne bude tada onda polovinom januara. Želja je bila da ovaj posao završimo dok su Mađari predsjedatelji Evropskom unijom”, izjavio je Čović.

 

Prethodni članak“Na rukama sam ga nosio do bolnice” Voja Nedeljković progovorio o SMRTI OCA
Naredni članakVučić-Lavrov: Puno poštovanje Dejtona najbolji način za očuvanje mira i stabilnosti