Manastir Žitomislić i Fondacija Muzej Žitomislić večeras su svoje prijatelje i saradnike okupili na, već sada tradicionalnom, božićnom prijemu u najljepšem manastiru u Hercegovini i šire.
Iguman manastira Žitomislić Danilo Pavlović rekao je da je Božić temeljni događaj u istoriji hrišćanske vjere i ono na čemu temeljimo vjerovanje, a to je da je Bog u određeno vrijeme sišao iz svoga božanskoga svoda i došao među ljude.
“Pitali su me šta je poruka Božića. Vjerovatno je to ono što su anđeli pjevali: “Slava Bogu na visini, na zemlji mir, među ljudima dobra volja”. Bog na visini je onaj koji isijava svojom slavom, a mi smo dužni i potreba nam je da mu tu slavu iskazujemo. Mir je najpotrebniji ovoj planeti od njenog samog postanka. Mir treba da bude prvenstveno naš unutrašnji mir, a onda naša planeta je u nemiru i ne možemo da slavimo Božić a da se ne sjetimo ljudi koji stradaju u Ukrajini, Rusiji, Gazi, Siriji i po čitavom svijetu. Molimo se Bogu da mir zavlada i vaš dolazak ovdje je slika toga mira i onoga što ovaj manastir i mi pokušavamo skromno da učinimo. Da budemo braća, da jedni drugima pružamo ruku i jedni sa drugim sarađujemo. Svi vi koji ste ovdje ste naša braća i sestre, naši prijatelji i samo ovako sabrani zajedno možemo da uspostavimo i pokušamo da damo poruku mira. Ova žitomislićka svetima 600 godina o tome svjedoči. Razorena je i rušena i ponovo obnavljana”, kazao je iguman Danilo.
Prilika je to, kazao je iguman Danilo, da se zahvale svim saradnicima, predstavnicima lokalne, kantonalne i svih drugih vlasti, te kulturnim institucijama i medijima sa kojima sarađuju.
“Božić je vrijeme kada jedni druge susrećemo i pružamo ruke jedni drugima i ovo je prilika da se sastanemo. Fondacija Muzej Žitomislić ostvarila je dobru saradnju sa svima i ovaj prijem koji je do sada najveći je svjedočanstvo tome”, rekao je iguman Danilo.
Direktorica Muzeja Žitomislić Irina Kolak Mandić pozdravila je goste i predstavila novi, treći po redu Godišnjak muzeja.
Podsjetila je na sve događaje koji su se organizovali u Muzeju Žitomislić i Manastiru Žitomislić, poput brojnih izložbi, predstavljanja književnih djela, ali i na brojne svetkovine koje su obilježene u Manastiru Žitomislić.
“Ovaj godišnjak je sabrao sve lijepe događaje iz prošle godine. Događaji slijede ritam koji smo na početku sebi zacrtali, a to je barem jedan kulturni događaj jednom mjesečno. Smatramo da na taj način podižemu kulturnu svijest i kulturni nivo naše zajednice a time stajemo i na kulturnu scenu Mostara potpuno ravnopravno sa onima koji su na toj sceni odavno”, poručila je Kolak Mandić.
Na prijemu u Muzeju Žitomislić prisustvovali su mnogi ugledni gosti, među kojima predstavnici Grada Mostara, Hercegovačko-neretvanskog kantona, predstavnici opština iz istočne Hercegovine, predstavnici konzulata Republike Srbije i Turske, predstavnici kancelarije Vlade Republike Srpke u Mostaru, predstavnici SPKD “Prosvjeta” GO Mostar i ostalih kulturnih institucija iz Mostara, kao i medijski radnici.
Prijemu je prisustvovao i ministar spoljne trgovine i ekonomski odnosa u Savjetu ministara BiH Staša Košarac, inače veliki prijatelj Manastira Žitomislić. Košarac je kazao da se nalazimo u teškim vremenima kojih smo svjedoci i u kojima crkva ima veliki uticaj.
“Ako izanaliziramo dimenziju crkve u vjerujućem narodu i ako to dovedemo u kontekst važnih nacionalnih politika kavu vode Republika Srpska i Republika Srbija onda možemo reći da imamo jedan snažan faktor stabilnosti srpskoga naroda kroz adekvatne i kredibilne politike Srpske i Srbije. To je ogromna snaga našeg naroda. Sa druge strane mi jesmo svjedoci činjenice da u kontinuitetu promovišemo mir i toleranciju, razgovor i dijalog i niko od nas ne potiče nikakvu vrstu nasilja i konflikta. Danas je lijepo biti u Manastiru Žitomislić koji na najbolji način manifestuj da se na jednom mjestu mogu da proklamuju ove definisane politike naše crkve i naše politike zajedno sa drugima koji žive u Mostaru, sa Bošnjacima i Hrvatima. Na konkretan način šaljemo poruke mira, stabilnosti, tolerancije i razgovora na ovim prostorima. Živimo u teškim i turbulentnim političkim vremenima, ali ono što je jasno jeste da ovakvi trenuci oplemene ljude koji dođu, a naš najradosniji praznik pokazuje to kako mi pravoslavni želimo da pokažemo naše otvoreno srce i razumijevanje prema drugim i drugačijim sa jasnom porukom da čuvamo svoje i da ne pretendujemo tuđe, ali i da imamo snagu i hrabrost da čuvamo ono što je naše”, poručio je Košarac.
Na prijemu je nastupio i Crkveni hor Sveti Vasilije Tvrdoški i Ostroški iz Trebinja.