Na sastanku je naglašeno da je MMF dao znatan doprinos prilikom saniranja posljedica pandemije virusa korona, jer je dva puta odobrio sredstva za ovu namjenu i taj novac je tokom prošle godine doznačen entitetima i kantonima, saopšteno je iz Ministarstva finansija i trezora u Savjetu ministara.
Tokom sastanka je istaknuto da su institucije BiH ušle u drugo tromjesečje uz odluku o privremenom finansiranju, te da bi prvi korak za ovogodišnji budžet trebalo biti usvajanje Globalnog fiskalnog okvira na sjednici Fiskalnog savjeta.
– Mi se zalažemo i spremni smo da se budžet što prije pripremi, ali jednostavno red koraka je takav da bez usvajanja Globalnog fiskalnog okvira ne možemo učiniti ništa u Ministarstvu finansija. Trudimo se da u ovim uslovima obezbijedimo koliko je moguće neometano funkcionisanje institucija uz odluke o privremenom finansiranju – naglasio je Bevanda.
On je podsjetio da se spoljni dug redovno izmiruje zbog propisa Zakona o finansiranju institucija BiH.
Sagovornici su se saglasili da je neophodno vratiti se sprovođenju niza reformi u BiH, upravo kako bi bile spriječene posljedice ekonomskih kriza koje se iz Evrope i svijeta reflektuju i na područje BiH.
Sastanku je prisustvovao i rezidentni predstavnik MMF-a u BiH Endru Džuel.