Inicijativa građanki Mostara (IGM) priključila se inicijativi ”Građanke za ustavne promjene” kako bi dale podršku usvajanju izmjena Ustava BiH na način da se otklone sve dikriminacije, sa naglaskom na one koje se odnose na žene.
Tim povodom Inicijativa građanki Mostara danas je novinarima predstavila dokument pod nazivom ”Naš Ustav” koji bi žene u BiH učinio ravnopravnim.
Predsjednica Inicijative građanki Mostara Ifeta Ćesir Škoro navela je da ”Naš Ustav” ima pet prioriteta za koje će se organizacije civilnog društva okupljene u Inicijativu ”Građanke za ustavne promjene” zalagati, te su na osnovu njih kreirali rodno odgovorne amandmane na Ustav.
”Među prioriteima su: upotreba rodno-odgovornog jezika u Ustavu BiH, uvođenje afirmativnih mjera u Ustav BiH radi postizanja pune rodne i polne ravnopravnosti, proširenje postojećeg Kataloga prava odredbama vezanim za jedinstvenu zdravstvenu, socijalnu i porodičnu zaštitu, veća sudska i pravna zaštita ljudskih prava i sloboda, princip direktne demokratije primijenjen na proces ustavne reforme”, navela je Ćesir Škoro.
Ona je naglasila da se Inicijativa građanki Mostara zalaže za Ustav BiH koji će osigurati veću zaštitu ljudskih prava i sloboda, sa posebnim fokusom na rodnu perspektivu.
”Ovaj dokument biće poslan u parlamentranu proceduru i nadamo se da će veliki dio prijdloga biti usvojen”, kazala je Ćesir Škoro.
Inicijativa ,,Građanke za ustavne promjene” je neformalna grupa koja okuplja 35 organizacija civilnog društva i aktivista/kinja koji kontinuirano rade na razumijevanju pojmova pola i roda, mira, slobode i ljudskih prava. Oni su kreirali dokument pod nazivom ,,Platforma ženskih prioriteta za ustavne promjene sa amandmanima na Ustav BiH iz rodne perspektive’’ koji se zalaže za senzibilizaciju i promjene Ustava iz rodne perspektive sa vizijom da se ostvari egalitarno i zakonito učešće žena i muškaraca u privatnom i javnom životu u BiH.Njihova vizija je rodno pravedan Ustav BiH za društvo jednakih prava i mogućnosti.
,,Građanke za ustavne promjene’’ je inicijativa koja zagovara Ustav BiH koji će obezbijediti veću zaštitu ljudskih prava i sloboda sa posebnim fokusom na rodnu perspektivu.
Koordinirajuća organizacija Inicijative je Helsinški parlament građana Banja Luka.