– Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da ga brine saznanje da Albanci nisu pokrenuli sami posljednji talas nasilja nad Srbima na Kosovu i Metohiji i izrazio bojazan da sve neće ostati samo na zastrašivanju.
On je rekao da strahuje da su Albanci riješili da, uz nečiju prećutnu ili suštinsku podršku, ne samo unesu nemir i strah u Srbe, već i da preduzmu i neke druge mjere.
Vučić je za Radio-televiziju Srbije rekao da je veoma zabrinut posljednjim događajima na Kosovu i Metohiji jer zna “kako je to išlo do 2003. godine”.
“Tada smo imali usaglašenu priču `standardi pre statusa, standardi pre statusa`. Standardi ni tada nisu postojali, kao ni danas. Nekakav klik, okidač za davanje takozvane nezavisnosti su bili nemiri i neredi. U svemu ovome brine me to što znam da sve ovo ne rade sami”, rekao je Vučić.
On je istakao da su izjave Albanaca zastrašujuće i da brine apsolutno ćutanje međunarodne zajednice.
“Oni /Albanci/ u lice kažu Evropi i svetu `nas ne interesuje zajednica srpskih opština, nas ne interesuje Briselski sporazum`. Oni ne žele da sprovedu ono što je međunarodni ugovor, a međunarodna zajednica, koja je garant, ćuti”, rekao je Vučić i apelovao na međunarodnu zajednicu da vodi računa o tome.
On je naveo da se samo od 5. maja dogodilo više napada na Srbe.
“Uhapšen je Srbin Dejan Slavić bez razloga, zabranjeno `Zvezdi` da gostuje, napadnuta porodica Marković, zapaljeni objekti Dragiši Mitroviću, kamenovana ambulanta u Suvom Dolu, kod Petriča napadnuti Srbi, usvojen predlog statuta `Trepče`, napadnuta porodica Matković, zabranjen ulaz Borisu Malagurskom”, podsjetio je Vučić.
Predsjednik Srbije naveo je da je Briselski sporazum iznio pred svakog evropskog zvaničnika sa kojim se susreo, ali da oni na to nemaju šta da kažu.
“Sede, stoje, šta god, pogledaju u plafon i – to je to”, rekao je Vučić.
Srna






