Veliki Petak je dan tuge – zvona ne zvone, već se vjernici na molitvu pozivaju klepalima.
Na Veliki petak Crkva se sjeća Hristovog raspinjanja, praštanja i zemaljske smrti. Današnja bogosluženja oslikavaju Hristovu krsnu žrtvu učinjenu radi spasenja cjelokupnog ljudskog roda, radi kojeg je Gospod postradao, dok je u trenutku Smrti Hristove odreagovala cjelokupna tvorevina.
Veliki Petak je dan najstrožeg posta, a mnogi vjernici poste samo na hljebu i vodi. Vino se ne pije, jer ono simbolizuje Hristovu nevino prolivenu krv. Pravoslavni vjernici nastoje ovaj dan provesti u strogom postu i molitvi.
U poslijepodnevnim časovima u pravoslavnim hramovima služena su večernja bogosluženja, tokom kojih se vjernicima na cjelivanje na sred hrama iznosi Plaštanica, koja simbolizuje platno u koje je, nakon skidanja sa krsta, bio umotan Gospod Isus Hristos.
Na Veliki Petak Crkva se molitveno sjeća Hristovog raspinjanja, posljednjih časova provedenih na Krstu i Njegove zemaljske smrti.
Nakon večernjeg bogosluženja i čitanja statija u Sabornom hramu Preobraženja Gospodnjeg u Trebinju vjernici će cjelivati Plaštanicu, Krst i Јevanđelje.
Sabrali su se večeras malobrojni Srbi u hramu Rođenja Presvete Bogorodice u Sarajevu gdje je večernje služio mitropolit dabrobosanski Hrizostom.
Sutra, na Veliku Subotu, u hramu Groba Gospodnjeg u Јerusalimu, pravoslavno sveštenstvo izvršiće priziv Blagodatnog ognja, čiji silazak označava vidljivu projavu Svetog Duha, ali i istinitost Vaskrsenja Hristovog.