Ustoličen episkop londonski i britansko-irski Nektarije

U Sabornoj crkvi Svetog Save u Londonu ustoličen je prvi episkop londonski i britansko-irski Srpske pravoslavne crkve Nektarije, a liturgiju ustoličenja predvodio je Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije.

Patrijarh je istakao da je tumač riječi Božje Crkva Hristova i da u u ovom hramu u Londonu, mnogoljudnom gradu gdje se ukrštaju mnoge kulture, ideje, duhovni i ideološki vjetrovi, riječ Hristova ima istu snagu.

Pozvao je na pokajanje, za koje je rekao da je radosna tuga, a u besjedi se osvrnuo i na priču o jednom bogatom čovjeku i o jednom siromahu, objavljeno je na sajtu Srpske pravoslavne crkve.

Njegova svetost je istakao da je bogat onaj koji je bogat Bogom, a siromah onaj koji je lišen Boga i da svaka vrsta bogatstva može biti kamen spoticanja, ali i put ljubavi i spasenja.

“Drugim riječima, svaki dar, naročito imanje, dobili smo da bismo kroz njega projavili ono po čemu najviše ličimo na Boga, a to je ljubav”, rekao je srpski patrijarh.

Kako je pojasnio, tu nije riječ o ekonomiji, o sociološkim kategorijama života, već o tome da će u zavisnosti kakav stav ljudi imaju prema bogatstvu i imanju koje im je Bog darovao zavisiti da li su dar doživjeli na pravi način ili razumjeli kao svoje imanje koje isključivo služi sebičnim egoističnim potrebama i ciljevima.

“Ovaj život ima kraj i ne zna se kada će taj kraj biti. Kada bismo se sećali činjenice da smo prolazni, kada bismo imali na umu kraj svog života, onda bismo bili odgovorniji prema svemu što jesmo i što imamo u svakom trenutku života, naročito zbog činjenice da ne znamo kada će taj kraj doći”, rekao je patrijarh.

Nakon ustoličenja vladika Nektarije je rekao da nije došao da mu služe, nego da služi.

“Sa takvom vjerom i ja danas ovde dolazim i svoju novu službu započinjem”, rekao je vladika Nektarije.

Еpiskop britansko-irski Nektarije rođen je u Sarajevu 18. maja 1983. godine. Bivši je vikarni episkop jegarski /2022-2024/.

Čestitke povodom ustoličenja i početka rada Еparhije uputio je britanski kralj Čarls Treći, saopšteno je iz Srpske pravoslavne crkve /SPC/.

On je izrazio nadu da će osnivanje nove Еparhije doprinijeti da se obnove i prodube trajne veze između SPC i Crkve Еngleske, kao i među narodima dvije zemlje.

Kralj Čarls Treći uputio je srdačne pozdrave Srpskoj pravoslavnoj crkvi i srpskom narodu, te istakao da današnja svečanost predstavlja sprovođenje odluke Svetog arhijerejskog Sabora SPC da prvi put uspostavi Еparhiju britansko-irsku.

“S ljubavlju se sjećam svoje posjete Srbiji 2016. godine, vremena koje sam proveo sa Njegovom svetošću patrijarhom srpskim Irinejem, kao i posjete manastiru Kovilju, gdje me je ljubazno ugostio tada mitropolit, a sada Njegova svetost patrijarh Porfirije”, naveo je kralj Čarls u poruci, koja je pročitana tokom ustoličenja.

Sveti arhijerejski sabor SPC je na zasjedanju od 14. do 18. maja 2024. godine donio odluku o podjeli Еparhije britansko-skandinavske, te su formirane Еparhija skandinavska sa sjedištem u Stokholmu i Еparhija britansko-irska sa sjedištem u Londonu.

Smatra se da u Londonu i okolini živi oko 40.000 pravoslavnih Srba, od kojih se većina naselila poslije Drugog svjetskog rata i da su to mahom bili vojni i politički migranti, saveznici britanske vojske, izbjegli iz domovine u kojoj je zavladao komunistički režim.

Poslije ratova devedesetih godina pojačao se priliv Srba koji su bježali od nedaća uzrokovanih raspadom Jugoslavije.

Londonski Srbi se okupljaju u znamenitoj Sabornoj crkvi Svetog Save, koja je izgrađena 1903. godine kao anglikanska crkva posvećena Svetom Kolumbu, a kasnije je preuređena za pravoslavna bogosluženja. Sveti vladika Nikolaj Žički i Ohridski je osveštao 1952. godine.

Građevina je vrlo prostrana, ukrašena je freskama koje su mahom kopije sa zidova srpskih manastira 13. vijeka sa područja Kosova i Metohije.

Pri Sabornoj crkvi djeluje nedjeljna škola, hor, škola folklora i Kolo srpskih sestara.

(Foto: TV Hram)

Prethodni članakPROTESTI U DONJOJ JABLANICI: Mještani ogorčeni odnosom vlasti
Naredni članakSpisak stvari koje Srbi treba da spakuju u slučaju nuklearnog napada