U Muzeju Žitomislić sinoć je otvorena izložba slika pod nazivom ”Askurđela”, akademske slikarke Jelene Glogovac Savić.
Otvarajući izložbu, direktorka Fondacije Muzej Žitomislić rekla je da joj je naročito zadovoljstvo što Muzej Žitomislić, koji tako uspješno spaja sakralnu i svjetovnu umjetnost, može biti domaćin jedne ovakve izložbe.
Osvrnula se na početak saradnje sa umjetnicom, kroz saradnju sa Kulturno-sportskim centrom iz Gacka gdje Jelena Glogovac Savić radi na kreiranju umjetničkih sadržaja, ali i na prvi susret sa izložbom koju je imala prilike da vidi u Muzeju Hercegovine, i na snažni utisak koju je izložba ostavila na nju, te je to bio još jedan od motiva da se te slike konačno nađu i u Muzeju Žitomislić.
Publici se potom obratila i akademska slikarka Tanja Pikula koja je rekla da već dugo vremena poznaje Jelenu Glogovac Savić i njen slikarski rad, te da je za sve ovo vrijeme Jelena uvijek ostala dosljedna sebi, svom motivu žene, koja se, kroz slikarski proces mijenjala kako u formi tako i u ideji.
”Izložba je slikarski zrela i duboko promišljena postavka, a Jelenina žena je boginja, mitološko biće, askurđela ili neka zaboravljena žena, koja se savršeno uklapa u tu pozadinu, u taj pejzaž, u plodnu zemlju”, kazala je Pikula.
„Jelena nam pokušava samim spojem tih elemenata na slici koji su savršeno nadopunju, ispričati priču o postojanju i povezanosti. Kroz mali uticaj tradicije, svojim ekspresionističkim rješenjima ovih slika, podsjeća nas na ono što je bitno, na vezu i na život. Ona je uspjela večeras da nas dovede na mjesto gdje možemo da osjetimo tu jaku vezu sa našim precima, da nas uvede na mjesto gdje se osjećamo kao dio prirode majke zemlje i da nas dovede na, kako ona voli da kaže, sretno mjesto”, dodala je Pikula.
U svom obraćanju, umjetnica, Jelena Glogovac Savić zahvalila se na dobrodošlici i toplim riječima domaćina i koleginice Tanje Pikule, rekavši da je zaista Muzej Žitomislić njeno „srećno mjesto”, ambijent u kome se osjećate i novo i staro, u kome prepoznajte sve što je bilo i možete da pretpostavite ono što dolazi, emotivno i na svaki drugi lijepi način. Osvrnuvši se na svoju izložbu, Glogovac Savić naglasila je važnost toka vremena na njenim slikama, važnost početka i prapočetka, kazavši da likova žena na slikama predstavljaju sve žene koje su ikada živjele koje su alegorija same sebe, alegorija postojanja majke prirode, alegorija rađanja i vremenske linije postajanja čovjeka i njegovog kontinuiteta.
„Specijalna je čast biti prisutna sa svojom izložbom u ovom prostoru zato što je ovdje prisutna jedna fina korelacija svijetlih boja na mojim slikama koje ponizno korespondiraju sa zlatom na ovim vanvremenskim ikonama, i to je opet neki lijepi vremenski krug i vremenski niz koji pokazuje da je baš trebalo da se izložba desi na ovome mjestu – od pominjanja tradicije, pominjanja prirode i prapočetaka, kroz jednu vremensku liniju života na našim podnebljima preko vremena u kojima su nastajale ove ikone do danas nas koji smo se ovdje spojili da u tom uživamo.”
Izložba će biti otvorena do 10. juna 2024. godine.