Tužilaštvo Hercegovačko-neretvanskog kantona danas se oglasilo o preduzetim koracima vezano za istargu oko okolnosti tragedije u Jablanici u kojoj je poginulo 19 ljudi, navodeći da do kraja februara očekuju nalaze vještaka koji se odnose na utvrđivanje eventualnog ”doprinosa kamenoloma ovoj tragediji”.
Dodaje se je nakon obavljanja uviđaja na mjestu događaja, te nakon obavljenih obdukcija tijela smrtno stradalih osoba, utvrđeno je da je smrt kod većine smrtno stradalih nastupila uslijed gušenja zemljom i sličnim sadržajem.
”Po naredbi suda, a pod nadzorom Tužiteljstva HNK, istražioci policije su izuzeli poslovnu dokumentaciju iz Ministarstva privrede HNK, a koja se odnosi na firmu “Sani” d.o.o. Jablanica, u čijem sastavu je navodno bio i pomenuti kamenolom”, saopštili su.
Izuzeta dokumentacija
Isto tako, izuzeta je i određena poslovna dokumentacija iz firme “Sani” d.o.o. Jablanica i u toku je njena analiza.
U saopštenju se dodaje da su naređena brojna vještačenja i to po vještacima rudarske, geodetske i geološke struke, te su prikupljeni podaci od Federalnog hidrometeorološkog zavoda, kao i podaci od drugih institucija i službi za kojima se ukazala potreba.
Ovaj snimak se koristi za daljnja vještačenja po vještaku geološke struke.
”Nadalje, početkom ove godine dostavljena je dopuna policijskog izvještaja sa popratnom dokumentacijom, između ostalog, zapisnici o uviđaju s lica mjesta sa svih lokaliteta, fotodokumentacija, nalazi mrtvozornika, zapisnici o saslušanju svjedoka, te je navedena dokumentacija predmetom analize postupajućih tužilaca”, navode iz Tužilaštva HNK.
Dodaju da je saslušan određen broj osoba u svojstvu svjedoka.
Istražne radnje
”Poštujući pravo javnosti na objektivnu informaciju, naglašavamo da u ovoj fazi krivičnog postupka, imajući u vidu obim i složenost predmeta, a dok još traju istražne radnje i provjere, nismo u mogućnosti iznositi više informacija i zaključaka o uzroku i svim okolnostima događaja-tragedije”, dodaju.
Podsjećaju javnost na pretpostavku nevinosti, kao jedno od temeljnih zakonskih načela, a sve kako bi se zaštitili interesi istrage, te ljudska prava osoba i kako bi nadležne institucije neometano i na profesionalan način obavljale radnje iz svoje nadležnosti sukladno Zakonu.
”Isto tako, upoznajemo javnost da su u toku istražne radnje, koje imaju za cilj utvrđivanje postojanja osnova sumnje o počinjenju krivičnog djela, te da se rad na ovom predmetu kontinuirano obavlja, a da li će doći do podizanja optužnice zavisiće od rezultata provjera, nalazima vještaka i dokazima, koji će se prikupiti i koji će predstavljati osnovanu sumnju za počinjenje krivičnog djela”, saopšteno je iz Tužilaštva HNK.
Oni dodaju da je Tužiteljstvo primilo nalaz i mišljenje sudskog vještaka geodetske struke, a dok je stalnom sudskom vještaku geološke struke izdata naredba da preduzme neophodne radnje iz okvira svoje struke, sa posebnim naglaskom na ulogu postojećeg kamenoloma na navedenoj lokaciji (Donja Jablanica), koristeći pri tome sve dostupne podatke i dokumentaciju, kao i satelitske snimke, te snimke prikupljene putem Lidara u 3D projekciji.
”Prema posljednjim informacijama, postupajući tužioci su u kontaktu sa vještakom geološke struke kojem je dostavljena sva obimna dokumentacija i nalaz vještaka se očekuje krajem mjeseca februara. Ovaj nalaz vještaka geološke struke biće od velikog značaja za dalji tok istrage i odnosi se na utvrđivanje eventualnog doprinosa kamenoloma ovoj tragediji”, poručili su iz Tužilaštva.
U poplavama i klizištima, koje su se dogodile 4. oktobra na području Jablanice poginulo je 19 osoba, odnosno na lokalitetu Donja Jablanica 18 i jedna osoba u selu Zlate, na području opštine Konjic pet, a na području opštine Fojnica tri.
Tužilaštvo HNK, četiri mjeseca nakon stradnja 19 stanovnika Jablanice, još uvijek nije otvorilo istargu o ovom slučaju.
Tužilaštvo HNK formiralo je poseban tužilački tim, čija je zadaća, između ostalog, utvrđivanje eventualne odgovornosti i uloge ljudskog faktora u tragediji u Jablanici.