Turistička zajednica Grada Mostara i Grad Mostar predstavili Mostar Pass

 

Prvi dan Međunarodnog sajma privrede u Mostaru Turistička zajednica Grada Mostara i Grad Mostar na svom štandu predstavili su Mostar Pass karticu, jedinstvenu turističku uslugu namijenjenu posjetiocima ovog grada koja za cilj ima povećati posjećenost kulturnih sadržaja i znamenitosti.

”Bosna i Hercegovina, pa tako i Mostar se suočava sa problemom nepostojanja alata koji bi pridonijeli sistemskom održivom turističkom politikom i ovo je taj pokušaj koji će Mostar učiniti ne slučajnom destinacijom nego da konačno imamo mjerljive i  opipljive pokazatelje”, rekla je Elvira Ćemalović, direktorica Turističke zajednice Grada Mostar.

Ćemalović je navela kako je ovo dug proces, no da će rezultirati pozitivnim ishodom. Takođe, dodala ja kako je u osnovnom paketu pet atrakcija, no da je namjera uključiti i druge turističke atrakcije Mostara.

Tim Clancy, stručnjak za održivi razvoj i jedan od kreatora studije za Mostar Pass, istakao  je sve prednosti i način funkcionisanja ove kartice.

‘’Tendencija je da Mostar postane baza za cijelu Hercegovinu, te ovom karticom ne možete sve obići za tri četiri sata, nego vas ona ‘’tjera’’ da dulje ostanete u ovom gradu‘’, naveo je Clancy i dodao kako je to i bila njihova namjera, zadržati turiste.

Ispred Grada Mostara, prisutnima se obratio Marin Čuljak, jedan od koordinatora ovog projekta koji aktivno radi na razvoju digitalnih rješenja za promociju lokalne privrede povezujući tehnologiju, turizam i preduzetništvo.

‘’Mostar Pass kartica je pokušaj Grada Mostara da krene turizam, koji se u Mostaru godinama događao, staviti u nekakav okvir upravljanja. Naš prioritet ne smije biti isključivo zarada, za nas je važniji podatak da imamo brojeve i da možemo locirati otkuda nam dolaze ti turisti‘’, istakao je Čuljak i dodao kako je ovo komplikovan proces koji je uključivao veliki broj učesnika te da je optimista i vjeruje da kroz ovu karticu mogu ostvariti brojne benefite.

Nakon zanimljive panel diskusije predstavnici firme IT Solutions, koja je kreirala platformu za aplikaciju Mostar Pass kratko su prezentovali način na koji turistička kartica funkcioniše.

Prvi dan bio je i prilika za druženje s kulturno – umjetničkim društvima HKUD “Sv Ante – Cim” Mostar i KUD “Bijelo Polje” Mostar, koji su odjeveni u narodne nošnje, predstavili bogatu kulturu, običaje i tradiciju našeg kraja.

Takođe, ove godine na štandu Turističke zajednice Grada Mostara i Grada Mostara, posjetioci i gosti imaju priliku dobiti prigodne razglednice s ispisanim imenima na glagoljici – jedinstvenu uspomenu ili dar koji oživljava kulturno naslijeđe koje su ispisivale učenice Srednje škole likovnih umjetnosti Gabrijela Jurkića Mostar.

Tijekom narednih sajamskih dana, biće organizovane i druge zanimljive prezentacije, performansi te panel rasprave. Tako će u srijedu, 9. aprila, biti održan panel pod nazivom „Identitet Mostara: Očuvanje naslijeđa kroz zanatstvo i suvenire“. Na ovom panelu učestvovaće predstavnici Zanatske komore Hercegovačko-neretvanskog kantona, vlasnici suvenirnica i umjetnici, a posjetioci će imati priliku uživo vidjeti zanatske vještine, poput rada kujundžija.

U četvrtak, 10. aprila, Turistička zajednica Grada Mostara, zajedno s predstavnicima sportskih društava, organizuje panel „Aktivni Mostar za aktivni turizam“, dok će Grad Mostar predstaviti panel „Život uz rijeku: Buni i Bunici novi sjaj“, uz učešće organizacija People in Need i LDA Mostar.

Pretposljednji dan Sajma, 11. aprila, rezervisan je za panel „Kako umjetnost oblikuje Mostar“, na kojem će mostarski umjetnici podijeliti svoje viđenje razvoja turizma kroz njihove aktivnosti. Posjetioci će imati priliku svjedočiti stvaranju murala umjetnika ispred Udruženja Rezon.

 

 

Prethodni članakCvijanović: Konaković ne predstavlja cijelu BiH – u diplomatskoj mreži se dešavaju nedopustive stvari
Naredni članakZaharova: Ukrajina postala platforma za prekrajanje istorije