Pjesničkom večeri Vidovdanski književni susreti u Muzeju Hercegovine u Trebinju počele su Vidovdanske svečanosti.
U organizaciji trebinjske podružnice Udruženja književnika Republike Srpske, na pjesničkoj večeri posvećenoj Vidovdanu učestvovali su pjesnici iz Srbije, Crne Gore i Hercegovine – Marija Viktorija Živanović, Milica Bakrač, Aćim Višnjić, Radoslav Milošević, Dobroslav Ćuk, Olgica Cice, Svetlana Buđen, Suzana Ljepava, Nataša Stanić i Ansambl Brojanica.
Potpredsjednik trebinjske podružnice Udruženja književnika Srpske Dobroslav Ćuk istakao je da je cilj da ova manifestacija, u okviru Trebinjskog kulturnog ljeta, postane tradicionalna i da već poprima međunarodni karakter.
– Vidovdan je nešto u šta svi treba da budemo zagledani i tako smo i odlučili zajednički sa književnicima iz Srbije da se organizuje ova manifestacija – rekao je Ćuk.
Direktorka trebinjskog Muzeja Hercegovine Ivana Grujić rekla je da su na večerašnjoj manifestaciji prisutni domaći i književnici iz Srbije i Crne Gore.
– Prvi put u Trebinju će biti i Prizrenka koja živi u Crnoj Gori Radmila Knežević, a čućemo i pjesme koje njeguju prizrenski dijalekat – navela je Grujićeva.
Učesnici manifestacije su biranim muzičkim i poetskim iskazom pokušali da ožive sjećanje na vrijeme Kosovske bitke.
U okviru Vidovdanskih svečanosti, promovisane su i knjiga poezije “Pesme prizrenske” Radmile Knežević i zbirka poezije “Bogorodica Ljeviška u pesmama” koju su priredile Kneževićeva i Lela Marković.
Glumica i pisac Radmila Kneževićev rekla je da će večeras publika u Trebinju na poetsko-književnoj večeri moći da čuje o najvećoj baštini grada Prizrena, prizrensko-timočkom govoru i nadaleko poznatoj prizrenskoj muzici.
Ona je navela da će biti predstavljen i zbornik najljepših pjesama posvećenih Crkvi Bogorodica Ljeviška, a sav prihod od kupljenih knjiga “Bogorodica Ljeviška u pesmama” ići će za obnovu te svetinje.
– Vidovdan je svuda gde nam je srce i poznato je koliko je narod Hercegovine vezan za Kosovo i Metohiju. Nadam se da će svi uživati u pesmama posvećenim carskom gradu Prizrenu – naglasila je Kneževićeva.
Knjiga “Pesme prizrenske” predstavlja zbirku pjesama pisanih prizrensko-timočkim dijalektom, a istaknuto je da kroz te pjesme Kneževićeva želi da sačuva duh starog Prizrena i njegov autentičan govor.
Antologiju o Bogorodici Ljeviškoj koju su priredile dvije Prizrenke čini 91 pjesma o toj svetinji.
Poezijom, na svojevrstan način pjesnici iz svih krajeva Srbije, Crne Gore i Republike Srpske dočaravaju duhovni, identitetski i istorijski značaj ove crkve u Dušanovom gradu na Bistrici, istaknuto je na knjižvnoj večeri.
U programu je, osim autora, učestvovao i književnik Miroslav Aleksić uz klavirsku pratnju Ninoslave Zlatković.