SVAĐA OKO IZMJENA PROSTORNOG PLANA MOSTARA- KAMENOLOM KUTI OSTAJE

Gradsko vijeće Mostara danas je usvojilo izmjene i dopune prostornog plana opštine Mostar. Ova tačka nije išla baš lagano, a najviše je tome “kriv” HRS koji je uzdrmao sve svojim tvrdnjama da Vijeće radi izmjene mimo zakona.

Većina je na kraju je usvojila izmijenjeni prostorni plan. Ovaj plan ostao je isti u dijelu kome su se protivili mještani sjevernih mostarskih naselja Kuti i Livač koji su tražili da se iz plana briše kamenolom koji im ugrožava sigurnost.

i Pored brojnih amandmana i napora da ovaj kamenolom bude izbačen iz prostornog plana u tome se nije uspjelo.

Dopredsjednik Vijeća, Velibor Milivojević, zatražio je informaciju zašto je odbačen amandman o tome da se kamenolom Kuti Livač briše iz prostornog plana.

Predsjedatelj Vijeća, Salem Marić, rekao je kako se mora voditi računa o Gradu i o razvoju.

”Ja sam prije nekoliko dana primio ove građane. Mi se koristimo zakonitostima i poštujemo zakonitosti. Objasnio sam razloge što se to ne može skidati s prostornog plana jer je već bilo u prostornom planu i usvojeno jer je izdata koncesija. Dosta je Gradu Mostaru plaćanja po tužbama. Ako budemo izgubili te tužbe, neko mora odgovarati. U nas nikada ne odgovara onaj tko je potpisivao nego će se naplatiti iz budžeta. Ja nisam spreman”, rekao je i dodao kako ima ”odlično razumijevanje za te ljude”.

”Vijeće ne može skidati nešto za što je već donesena ta koncesija”, rekao je kako stajanje iza udruženja šalje lošu poruku investitorima.

”Nude ljudima da dođu u kamenolom da vide koja je opasnost, da se uvjere. Ljudi ne žele da odu. Ja ne kažem da je dobro. Fatamo se za jednu kuću za koju ne znam kolika je udaljenost. Ja bi vas zamolio – budite hrabriji. Nemojte nasjedati. Možda je teška riječi, ali ne možemo mi da ne pomognemo investitoru koji je došao da uloži pare”, rekao je Marić. Marić je za vijećnike koji su pokušali pomoći građanima rekli da su lakomisleni i da ne mogu tako svima vjerovati, te da grad više ne može plaćati penale za neke ranije odluke.

Gradonačelnik grada Mario Kordić je rekao kako je stav kako bi ovakva odluka skidanja iz prostornog plana bila preduhitrena.

”Traje jedan spor s neizvjesnim ishodom. Razgovarao sam i s jednom i drugom stranom. Mislim da se može naći rješenje. Čak i ta udaljenost od prvih kuća, onaj obuhvat koje je eksploatacijsko polje, i kad sam investitoru. Nije baš toliko blizu kuća, u tom dijelu nisu ni planirana eksploatacija. Tema je zahtjevna. Osobno ću se baviti tom pričom. Nemojte sumnjati da je bilo kome od nas više ili manje stalo do građana. Naša misija je da zaštitimo građane”, rekao je Kordić i dodao kako će on voditi razgovore te dvije strane i da će naći sretno rješenje.

Milivojević je pak rekao kako to ”nije nešto što će utješiti građane” te je poručio Mariću kako su u Vijećnici u ime građana ne u ime grada.

“Ne znam kako mislite kada kažete “Gradsko vijeće neće”. Nije Gradsko vijeće vaše…Šta ako se građani budu morali seliti. Šta onda”, upitao je Milivojević.

”Zašto govorite ”gradsko vijeće neće’. Nije vijeće vaše”, rekao je Milivojević i upitao što ako odluka suda takva da građani budu primorani seliti se. Vijećnica Adela Gosto rekla je da nije istina da vijeće ne može brisati kamenolom.

Vijećnici su optužili Marića da štiti interese turskih investitora a ne građana Mostara.

Na kraju je Vijeće usvojilo zaključak u kome se navodi da se obavezuju da odmah po završetku sudskog spora, ako udruženje koje se protivi kamenolomu dobije na sudu pokrenuti brisanje kamenoloma iz prostornog plana. Za ovu odluku nije glasao Milivojević i HRS koji su stali uz udruženje. Sa druge strane za amandmane kojim bi se brisao kamenolom iz plana glasalo je samo 11 vijećnika dok su svi drugi bili suzdržani. Ne radi se o nekom političkom bloku već o vijećnicima koji su pokušali pomoći građanima koji su glasali za njih.

Ono što je dobro u ovom planu jeste da se male hidroelektrane “Buna 1”, “Buna 2” na Bunskim kanalima te “Žlib” i “Striževo” (Drežanka) brisane su iz Prostornog plana Grada Mostara.

Sajednicu je obilježio i sukob vijećnika HRS-a i predsjednika Vijeća Salema Marića oko zakonitosti donošenja plana.

Slaven Bevanda, član Komisije za propise, rekao je kako ne postoji saglasnost za izmjene i da je dobiven odgovor da je zahtjev zasnovan na pogrešnom pravnom osnovu. ”Ovo je bezobrazluk ministarstva, njihova neodgovornost i njihov politički rat”, rekao je Bevanda komentarišući ministarstvo prostornog uređenja sa nivoa HNK.

Bevanda je insistirao na tome da Marić pojasni na koji se zakon poziva predlagač izmjena i dopuna i sam Marić.

Marić je odgovorio kako se ”u dopisu ministarstva ne navodi na što smo se trebali pozvati nego da nismo trebali tražiti saglasnost”. Marić je poručio i to da će vjerovatno tužiti sve koji su u proteklim danima izjavljivali da on nešto krije kada je u pitanju izmjena prostornog plana, laže i obmanjuje.

Danas je Vijeće usvojilo i rebalans Budžeta Grada Mostara za tekuću godinu.

Prethodni članakMilivojević zatražio podatak o nacionalnoj strukturi zaposlenih
Naredni članakKordić o bazenu, Partizanskom groblju, stanu…