Srbija apsolutni lider u regionu, Hrvatska svoje zalihe davno prodala: Gdje je s rezervama zlata BiH?

U eri ratova i novih geopolitičkih podjela, zlatna groznica trese cijeli svijet, jer u nestabilnim vremenima kupovina ovog plemenitog metala postaje najsigurnija investicija i najpouzdaniji način za čuvanje vrijednosti novca.

Potvrđuje to i podatak da interes za kupovinu ne prestaje ni u periodu kad cijene zlata obaraju istorijske rekorde.

Više razloga

– Postoji više razloga za rast cijene zlata. Prvenstveno je to trenutna geopolitička i ekonomska situacija u smislu trgovinskog rata SAD s manje-više cijelim svijetom. Nesigurnost koju ova situaciju uzrokuje izazvala je potrese na tržištu, te navela investitore da traže sigurno utočište za svoj kapital, a to je uvijek zlato. Osim toga, očekuje se da će kamatne stope na tržištu biti smanjene, u takvim uslovima padaju troškovi zaduživanja i zlato je privlačnije za ulaganje – rekao je profesor Internacionalnog Burch univerziteta Ermin Cero.

Profesor Cero je naglasio da Centralna banka BiH uglavnom prati trend na tržištu, gdje su centralne banke najveći kupci zlata, čija cijena će nastaviti da raste.

Prodane tone

U regionalnim okvirima, Srbija je ubjedljivo na prvom mjestu s rezervama zlata koje su početkom marta iznosile rekordnih 48,8 tona. Zlatne rezerve Sjeverne Makedonije iznose približno sedam tona, BiH 3,5, Slovenije 3,2, a Crne Gore otprilike 1,9 tona. Hrvatska je 2001. i 2005. godine prodala blizu 15 tona zlata za gotovo 146 miliona dolara, čime je postala jedina država u regionu koja rezervi zlata uopće i nema.

Najveće rezerve

Krajem prošle godine, CBBiH je kupila dvije tone zlata, nakon loše odluke 2022. godine da proda više od tone. Time su rezerve sada uvećane na 3,5 tone. U posljednjih 25 godina količina zlata u sefovima CBBiH kretale su se od 0 d 2,99 tona, pa su trenutne rezerve najveće od osnivanja ove institucije. Dnevni avaz

Prethodni članakDan žalosti u Laktašima
Naredni članakVelika akcija SIPA-e u Banjoj Luci: Pretresi na nekoliko lokacija