Manastir Žitomislić koji je posvećen prazniku Blagoveštenja Presvete Bogorodice, u nedjelju 7. aprila proslavlja svoju krsnu slavu Blagovijesti.
Iguman manastira Žitomislić Danilo Pavlović i bratstvo manastira pozvali su vjernike iz Mostara, doline Neretve i Hercegovine, da svojim prisustvom uveličaju slavu manastira.
Uoči Blagovijesti, u subotu 6. aprila u 18 časova biće služeno Praznično večernje bogosluženje. Na praznik Blagovijesti u nedjelju, 7. aprila u 8.00 časova služiće se Jutrenje, a u 9:00 časova počinje Sveta liturgija.
Prema riječima igumana Danila svetu arhijerejsku liturgiju služiće episkop dalmatinski Nikodin. Na liturgiji će pjevati bogoslovi iz Bogoslovije Svetog Arsenija Sremca u Sremskim Karlovcima i bogoslovi iz Bogoslovije Sveta tri Jerarha iz Manastira Krke
Nakon liturgije u 11 časova biće održana Svečana akademija koju su spremili učenici Bogoslovije iz Sremskih Karlovaca.
“Pozivamo sve vjernike, ljude koji su već navikli da dolaze i sve ljude iz Hercegovine, da dođu i da zajedno proslavimo Blagovijesti. Neradni je dan i nadamo se lijepom vremenu kako bi ovaj veliki praznik proslavili u radosti i veselju”, poručio je iguman Danilo.
Blagovijesti su praznik koji najavljuje događaj spasenja i događaj kada je Arhanđeo Gavrilo Bogorodici donio radosnu vijest da će roditi Sina Božijeg riječima “Raduj se, blagodatna! Gospod je s tobom, blagoslovena si ti među ženama!”
Manastir Žitomislić je jedan najznačajnijih manastira, ne samo u Hercegovini, već i u čitavoj BiH, po svojoj bogatoj istoriji i kulturnom uticaju koji je imao kroz istoriju do danas.
Manastir Žitomislić oduvijek je bio duhovni i kulturni centar Srba u dolini Neretve, a iguman Danilo je više puta kazao da je istorija manastira Žitomislić istorija svakog živog čovjeka sa ovih prostora.
Manastir Žitomislić sagrađen je 1566. godine, iste godine kada i Stari most u Mostaru. Zadužbina je porodice Miloradovića, koja je 1566. godine od nevesinjskog kadije dobila dozvolu za obnavljanje manastira, što ukazuje da je na tom mjestu i ranije postojao hram.
Porušen je do temelja 1992. godine, a njegova obnova počela je 2002. godine i završena je 2005., kada ga je osveštao blaženopočivši patrijarh srpski Pavle kao prvu pravoslavnu bogomolju koja je obnovljena u dolini Neretve nakon posljednjeg rata. U sklopu manastira otvoren je i muzej 2019. koji posjeduje značajnu zbirku umjetnika, rukopisnih knjiga od XIV do XVI vijeka i ikona koje su najstarije i koje datiraju iz XVI vijeka, te mnoge druge umjetnine.
Manastir osim Blagovijesti biva mjesto sabora pravoslavnih Hercegovine i na praznik Svetih sveštenomučenika žitomislićkih 26. juna.
Manastir Žitomislić nalazi se na pola puta između Mostara i Čapljine u istoimenom mjestu. Jedan je od najstarijih i najznačajnijih pravoslavnih manastira u BiH i proglašen je za nacionalni spomenik.
Manastir je ponovo duhovni stub Srba u dolini Neretve i omiljeno mjesto za brojne hodočasnike i turiste.