Sindikat predlaže novi sistem plata

Savez sindikata Republike Srpske predlaže novi sistem u obračunu plata. Smatraju da poslodavci iskorištavaju institut najniže plate, zbog čega su uputili prijelog socijalnim partnerima. Dokument “Novi sistem plata” dostaviće i poslodavcima, s ciljem da za mjesec dana, sjednu za pregovarački sto. Premijer Srpske Radovan Višković kaže da je ponuđeni prijedlog dobar polazni dokument oko kojeg treba da počnu pregovori sindikata, poslodavaca i Vlade.

Novi sistem plata u Republici Srpskoj uključuje i novi model obračuna.

U sindikatu smatraju da osnovica treba biti najniža plata, a ne cijena rada.

Predlažu i razliku prilikom obračuna plata u odnosu na stručnu spremu radnika.

– Odnos bi trebao da bude minimalno najniža, odnosno nekvalifikovana radna snaga, odnosno visoka stručna sprema. Neki omjer bi trebao biti 1:3 ili 1:2.7. U tom odnosu bi trebalo da imamo smještena sva zanimanja, sve kvalifikacije kao najnižu, početnu platu koju bi radnik mogao da dobije – rekla je Ranka Mišić, predsjednik Saveza sindikata Republike Srpske.

Da je novi sistem obračuna plata dobar polazni dokument za početak pregovora socijalnih partnera, smatra premijer Srpske Radovan Višković.

– Ne mirim se sa tom činjenicom ni danas, da u jednom privrednom subjektu svi zaposleni imaju najnižu platu, ali po današnjim zakonskim rješenjima to je izgleda moguće i to nije prekršaj. Smatram da to nije normalno. Ukoliko ne bude bilo dogovora između sindikata i poslodavaca, na kraju će Vlada promijeniti zakon – jasan je Višković.

Predložene izmjene imaju podršku i Međunarodne organizacije rada.

– Mislim da smo danas dobili jedan dobar prijedlog, smatram da je Savez sindikata uradio jako dobar posao i izuzetno je važno da imamo i pregovore sa ove tri strane – ističe Magnus Berge, viši specijalista za radnička prava Međunarodne organizacije rada.

Nakon što se upoznaju sa dokumentom, da za pregovaračkim stolom postignu najbolje rješenje, spremni su i poslodavaci.

Ipak, smatraju, donošenje novih akata, nije rješenje za poboljšanje statusa radnika.

– To je moguće jedino uz rast produktivnosti, niakve administrativne mjere ne mogu dati rezultate – kazao je Saša Aćić, direktor Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske.

Konkurentnost i produktivnosti privrede s ciljem povećanja plata bio je osnovni cilj Vlade još od 2018. godine kaže premijer Višković.

Među prioritetima je i suzbijanje sive ekonomije, sa čime su saglasne sve tri strane.

Pozitivni rezultati su evidentni – potvrđuje to statistika.

– Neto plata u Srpskoj u tom momentu bila je 857 maraka, a na današnji dan iznosi 1.416. Broj zaposlenih u decembru 2018. godine bio je 266.000, dok je danas 290.000. Na Zavodu za zapošljavanje tada je bilo 105.000, a danas je njih 56.000 – ističe Višković.

Nisu ovo jedini pokazatelji po kojima Srpska prednjači ne samo u odnosu na drugi entitet već i region – imamo i najnižu cijenu električne energije i poreske stope.

Federacija, Srpsku ne može stići ni po visini prosječne plate već tri godine.

Obaveze se redovno servisiraju i izmiruju, kaže Višković.

Sve to, uz velike pritiske, kojima su institucije Republike Srpske izložene, kaže, uspješno se odolijeva.

Prethodni članakEvo za šta je sve dobro jesti grožđe
Naredni članakPred Sudom BiH nastavak procesa protiv Dodika i Lukića