Povodom prvostepene presude koju je Sud BiH donio u predmetu Miodrag Malić, ministar pravde u Vladi Republike Srpske Goran Selak je poručio da pravo ne smije biti sredstvo za političke ili ideološke obračune, već garant pravne sigurnosti i jednakosti svih građana.
Podsjećamo, Sud BiH je u navedenom predmetu optuženog Miodraga Malića proglasio krivim za krivično djelo izazivanja nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti iz člana 145a stav 6. Krivičnog zakona BiH, te mu izrekao kaznu zatvora u trajanju od tri godine.
Ministar pravde je poručio da je dužnost svih institucija da zakone primjenjuju jednako, dosljedno i bez selektivnog pristupa.
– Pravo ne smije biti sredstvo za političke ili ideološke obračune već garant pravne sigurnosti i jednakosti svih građana. Postavljam legitimno i pravno važno pitanje – da li se ovakvom sudskom praksom otvara prostor da svako javno podsjećanje na ratne zločine nad srpskim narodom ili ukazivanje na zločine koje su počinili pripadnici pojedinih jedinica tzv. Armije RBiH, bude tretirano kao krivično djelo? Ako je tako, onda se ne radi o zaštiti mira i tolerancije, već o pokušaju nametanja jedne istine i zabrani drugog glasa – naveo je Selak.
Dodaje da posebno zabrinjava činjenica da se istovremeno u javnom prostoru nekažnjeno veličaju jedinice čiji su pripadnici odgovorni za teške ratne zločine nad srpskim civilima, uključujući i djecu, naročito na području Konjica i drugih stratišta.
– Takvi događaji, po svemu sudeći, ne proizvode istu reakciju pravosudnih institucija. Upozoravam da je autoritet Suda BiH u posljednjih godinu dana ozbiljno narušen, a ova presuda dodatno produbljuje nepovjerenje velikog dijela javnosti u njegovu nepristrasnost i zakonitost rada. Pravda koja je selektivna prestaje biti pravda i postaje izvor novih podjela – jasan je ministar pravde.
Poručio je da Republika Srpska ostaje opredijeljena za vladavinu prava, poštovanje zakona i borbu protiv svakog oblika govora mržnje.
– Međutim, isto tako, nećemo prihvatiti da se pravosuđe koristi kao instrument za političko disciplinovanje jednog naroda ili gušenje prava na istinu i sjećanje. Pozivam sve pravosudne institucije da se vrate temeljnim principima prava: zakonitosti, jednakosti i nepristrasnosti. Samo tako možemo graditi društvo u kojem će mir i suživot biti zasnovani na pravdi, a ne na strahu i selektivnim presudama – zaključio je Selak.







