Na području PU Trebinje do sada nije registrovan nijedan slučaj „Paracetamol čelendža“, odnosno zabrinjavajućeg trenda koji se pojavio na društvenoj mreži TikTok, a u kome se mladi takmiče da popiju što više tableta paracetamola.
Ovu informaciju za RT potvrdila je Jovana Cvijetić, portparol trebinjske policije i dodala da je to bilo nekih drugih „TikTok“ izazova, koji su izazvali manje problema djece koja su ih ponavljala.
Ona je pozvala sve građane da se na društvenim mrežama ponašaju kao i u stvarnom životu, kako bi izbegli različite izazove.
„Posebno što brine je da u ovakvim izazovima najviše učestvuju djeca, najčešće školskog uzrasta, nadajući se da uzimanjem većih doza paracetamola izbjeći školske obaveze. Roditelji trebaju biti svjesni da ovaj izazov može imati ozbiljne zdravstvene posljedice“, navela je Cvijetić.
Podsjetila je roditelje da korisnici „TikTok“ mreže ne mogu biti mlađi od 13 godina, ali da je, pošto je velika zloupotreba, značajno da su dobro informisani o bilo kojoj društvenoj mreži.
„Apelujemo na sve da se uzdrže i ne isprobavaju bilo koji izazov na društvenim mrežama“, istakla je Cvijetić.
Pedijatar dr Ljiljana Buha kaže da svaki lijek, ukoliko se uzima prekomjerno i bespotrebno može biti otrov, te da i paracetamol ima preciznu dozu u odnosu na broj kilograma.
„Ukoliko se uzimaju velike doze i duže vremena, kao neželjeni efekti mogu biti toksičnost na bubreg, koja se dogodi tek godinama nakon uzimanja takvih doza. Ono što je dokazano za paracetamol je da skraćuje vijek eritrocita, pa izaziva anemiju kod predozirane ili dugotrajne upotrebe. Prilikom svakog davanja lijeka ljekari razmatraju da li je neophodan, koliko je doza i koliko dugo se pije. Uzimanje lijeka na svoju ruku, a naročito većih koncetracija može ostaviti ove posljedice, ali i izazove druga neželjena dejstva, koja nastaju zavisno od stanja organizma“, ističe ona.