Nabavkom savremenog sistema (VCS – Voice communication System) koji omogućuje kontrolorima vazdušnog saobraćaja govornu komunikaciju sa pilotima, sa susjednim centrima kontrole vazdušnog saobraćaja i drugim službama od interesa za kontrolu vazdušnog saobraćaja, Agencija za pružanje usluga u vazdušnoj plovidbi (BHANSA) nastavlja intenzivne aktivnosti kako bi što prije bili ispunjeni uslovi za preuzimanje pune kontrole u vazdušnom prostoru Bosne i Hercegovine.
Osim VCS sistema, BHANSA je pri samom kraju procesa nabave izmjena i dopuna VHF / UHF sistema koje omogućuju proširivanje zona pokrivanja radio signalom na gornje dijelove vazdušnog prostora BiH.
Intenzivno se radi i na obuci neophodnog stručnog kadra. U Helsinkiju je uspješno završena obuka prvih sedam polaznika nove generacije kontrolora za BHANSA-u. Od početne grupe studenata, ukupno 9 članova ostaje na osposobljavanju u jedinici kontrole vazdušnog saobraćaja s partnerima iz ANS Finske, SMATSA i Croatia Control.
– Mi smo više nego zadovoljni rezultatom. Nakon više od 16 mjeseci školovanja u CANI i ANS Finska, studenti vide kako se njihov trud ostvaruje, a ja sam veoma sretna zbog njih. Ovaj projekat kojim upravlja ANS CR i okuplja 6 ANSP-a je uistinu jedinstven u svom djelokrugu i uspjeh ove prve grupe pokazuje da smo na pravom putu – izjavila je Jana Navratilova, direktorica Jedinice za ATM obuku i poslovanje jedinice u vazdušnoj plovidbi Češke Republike.
Projekat kojeg vodi Czech Air Navigation Institute (CANI) ima za cilj osposobljavanje do 69 bh. kontrolora tokom perioda od tri godine.
– Po završetku tog projekta BHANSA će biti u mogućnosti preuzeti odgovornost za pružanje usluga u vazdušnoj plovidbi u gornjem vazdušnom prostoru BiH. Naravno, formalni preduslov za to je potpisivanje međudržavnih sporazuma sa susjednim državama Srbijom, Crnom Gorom i Hrvatskom i nadamo se da će Predsjedništvo BiH što prije odobriti nacrt za pregovore kako bi oni što prije počeli i kako predviđeni rokovi za preuzimanje pune kontrole nad našim vazdušnim prostorom ne bi došli u pitanje – upozorava direktor BHANSA-e Davorin Primorac.







