U Mostaru je protekle noći u 78. godini preminuo Milan Garo Kovačević, poznata mostarka liska, boelm, urbana gradska legenda, bivši sportista, preduzetnik.
Kovačević je preminuo u SKB Mostar nakon kraće bolesti. Brojni Mostarci opraštaju se od njega na društvenim mrežama, prisjećajući se brojnih anegdota vezanih za život ovog mostarskog boema.
Kovačević je bio i fudbaler mostarske Lokomotive i jedan od simbola mostarskog sportskog i društvenog života prije rata.
Bio je zapažen igrač, poznat po čvrstoj igri i sportskoj strasti, a neko vrijeme nastupao je i za Borac iz Čapljine te Igman iz Konjica.
Bio je istinski zaljubljenik u sport, posebno mali fudbal. Njegovo ime gotovo se podrazumijevalo na lokalnim turnirima – jedna “Garina ekipa” uvijek je bila među prijavljenima.
Osim sporta, Garo Kovačević ostavio je dubok trag i u mostarskom društvenom životu. Prije rata bio je vlasnik kultnog kafića na Starom Veležovom, a rijetko koji važniji događaj u Mostaru mogao je proći bez njegovog prisustva.

”Bio je prepoznatljiv i na terenu i u društvu. Šira javnost ga je poznavala kao velikog gospodina”, kažu oni koji su ga poznavali.
Prije rata radio je i u Aluminijskom kombinatu gdje je blisko sarađivao sa Jolom Musom i gdje je ostavio značajan trag i rezultat u tom preduzeću.
Ratni vihor odveo ga je iz Mostara u Beograd gdje je takođe stvorio širok krug prijatelja i uglednih ljudi. Ipak, vratio se u svoj Mostar gdje je ponovo imao veliko društvo, čak i među mlađim generacijama.
U posljednjim godinama života redovno se mogao vidjeti u društvu bivših legendi Veleža, s prijateljima u pizzeriji u sklopu TC Merkator, gdje je ostao prepoznatljivo lice mostarskog gradskog šarma.
Manje poznat detalj iz njegovog života je i doprinos domaćoj muzičkoj sceni – Kovačević je pomogao grupi Zabranjeno pušenje u realizaciji albuma ”Male priče o velikoj ljubavi”, potvrđujući tako i svoju podršku kulturi i alternativnim pokretima tog vremena.
Odlazak Milana Gare Kovačevića ostavlja prazninu među prijateljima i svima koji pamte Mostar iz vremena kada je Garo bio jedno od njegovih najživopisnijih lica.