Mi smo u proteklom periodu devedesetih godina prošli komplikovane situacije, ovo što imamo danas je pretkretnica i u negativnom smislu za Dejtonski sporazum i Republiku Srpsku, rekao je Vitomir Popović, profesor na Pravnom fakultetu Unuverziteta u Banjaluci.
Popović je rekao da ne podržava ni ličnosti ni partije, te da je učestvovao i sam u stvaranju Republike Srpske, i emotivno je vezan za nju.
– Vi znate da je nas 1389. godine dok je bila Kosovska bitka billo tada približno kao Engleza. Njih danas ima oko 70 miliona, a mi smo stradali u balkanskim ratovima. Pa smo onda jednu trećinu populacije, dakle najproduktivnijeg stanovništva, mladića i boraca izgubili u tom ratu, a onda smo imali Drugi svjetski rat. U tom ratu smo izgubiuli veliki broj ljudi – rekao je Popović.
On je dodao da je ostao i veliki broj invalida koji danas sve teže vode računa da opstanu i da prežive, zato smatramo da je ovo vrijeme presudno, jer nema sreće tamo gdje treba stranci da donesu tu sreću.
– Sve ono što se dešavalo Srbi su morali da plate, svu štetu tokom tih razaranja i izgubljeno je brojno srpsko stanovništvo. Dolazimo u fazu kada zaključujemo da je ovo najveći udar na Republiku Srpsku – ističe Popović
Istakao je i da nije u pitanju samo predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, već institucije Republike Srpske, Vlada, kao i pitanje pravosudnog sistema.
– Prema tome ako omogućimo suprotno Dejtsnkom sporazumu, nekom strancu bez obzira kako se on zove, da on zamijeni zakonodavne organe i Skupštinu Republike Srpske, a da time direktno utiče na izvršnu vlast, vi ćete doći u poziciju da ste pogazili samog sebe – zaključio je Popović.