Naslovnica Vijesti BiH Planet Soft: Tužilaštvo i SIPA da reaguju i izuzmu tendersku dokumentaciju; Iza...

Planet Soft: Tužilaštvo i SIPA da reaguju i izuzmu tendersku dokumentaciju; Iza svega stoji Šmit

Nakon što je Kancelarija za žalbe BiH odbila žalbu Planet Softa na odluku CIK-a BiH da posao nabavke izbornih tehnologija povjeri firmi Smartmatik čija je ponuda 17 miliona KM skuplja, kompanija Planet Soft održala je konferenciju za novinare i pozvala Tužilaštvo i SIPA da reaguju i izuzmu tendersku dokumentaciju, jer Smartmatik ne ispunjava uslove tendera.

– Od prvog trenutka znalo se da je tender za njih pod pokroviteljstvom ilegalnog Kristijana Šmita – rekao je vlasnik Planet Softa Vedran Јarić.

Јarić je istakao da je Smartmatik za prvi tender zatražio povećanje budžeta.

– Planet Soft se ipak pojavio sa velikim konzorcijumom na tenderu i dao najozbiljniju i najpovoljniju ponudu – kaže Јarić.

Podsjetio je da je CIK formirao komisiju od 11 članova koja je trebala ocijeniti ponude.

– Prva komisija je rekla da je najpovoljnija ponuda Planet softa. Devet članova od 11 glasalo je za. Nakon toga CIK traži dodatna pitanja i vraćaju odluku komisiji, a komisija donosi opet u korist Planet softa, sedam za, četiri protiv. CIK onda kaže da je neprirodno niska cijena, nakon čega su vratili komisiji ponovo. Treću odluku sa šest naprema pet, opet u korist Planet softa i ne prihvataju ni tu odluku, već je donose u korist Smartmatika – istakao je Јarić.

Јarić je imao ponudu da se povuče, gdje mu je nuđeno dva miliona KM, koju je odbio.

– Nakon toga su počeli pritisci OHR-a. Iza svega stoji Šmit – naveo je Јarić.

Istakao je da ni vlast, ni opozicija u Srpskoj ne smiju da prihvate da Smartmatik radi ovaj posao.

– Smartmatik je pod sankcijama nove američke administracije. I osuđeni su za kriminal u SAD – istakao je Јarić.

Najavio je pokretanje upravnog spora pred Sudom BiH radi donošenja privremene mjere.

Član Uprave “Planet softa” Aleksandar Milinković kaže da je ovo prvi put u istoriji javnih nabavki da je posao dobila firma koja nije predala ponudu.

– Nestručnost CIK-a koji je
korigovao tender za 8 miliona u toku otvorenog postupka. Ponuđač je samostalno bio Smartmatik d.o.o. Sarajevo, a posao je dobila grupa ponuđača, tj. konzorcijum. CIK nije uvrstio obrazloženje za neprirodno nisku cijenu u zapisnik o izboru ponuđača. Nisu naveli ni da su tražili obrazloženje – kaže Milinković.

Smartmatik nije u PDV sistemu, te će BiH morati platiti još 13 miliona KM PDV-a, kaže Milinković.

– Smartmatik je digao cijene da bi mogao podmirivati sve zainteresovane u procesu. Smartmatik je mejlom dostavio 220 stranica dopune ponude. Ako Kancelarija za razmatranje žalbi ovo dozvoli, imamo Divlji zapad u nabavkama – rekao je Milinković.

Prethodni članakDodik: Šmit nikad nije trebalo da dođe u BiH, ne interesuje me kada će da ode (VIDEO)
Naredni članakEU upozorava: Evropu očekuje teško ljeto zbog krize u Iranu