– Ustav BiH u tački 1 prvog člana eksplicitno navodi da BiH ima međunarodnopravni kontinuitet, ali sa izmijenjenom unutrašnjom strukturom koja se uporno i svjesno prenebregava – rekla je Bursaćeva Srni.
Prema njenim riječima, da Ustavni sud BiH zaista radi svoj posao, odnosno da tumači da li neki zakon ili odluka jeste ili nije u skladu sa Ustavom, mogli bi biti mirni i sačekati njegovu odluku.
Ona podsjeća da Ustavom BiH nije predviđeno da institucije BiH imaju bilo kakvu nadležnost kada su u pitanju poljoprivredno zemljište ili vodni resursi, te da je direktno članom 8 tačka 3 navedeno da Federacija BiH i Republika Srpska obezbjeđuju sredstva za finansiranje institucija BiH u odgovarajućem omjeru, osim ako Parlamentarna skupština odredi drugačije, što indirektno potvrđuje da su entiteti vlasnici imovine i oni stiču prihode.
– Međutim, imajući na umu prethodna iskustva sa praksom sadašnjeg sastava Ustavnog suda, možemo opravdano sumnjati da će ovo biti još jedan pokušaj rušenja Ustava i ukidanja ustavnih nadležnosti Republike Srpske od Ustavnog suda, institucije koja, umjesto da štiti Ustav, uvodi praksu njegove promjene u skladu sa interesima bošnjačke politike i dijela međunarodne zajednice – zaključila je šef Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu.
Dvadeset i četiri poslanika stranaka iz Federacije BiH uputili su juče zahtjev Ustavnom sudu BiH zbog odluka Republike Srpske o utvrđivanju uslova za dodjelu koncesija putem pregovaračkog postupka za izgradnju i korišćenje hidroelektrana “Buk Bijela”, “Foča” i “Paunci” na rijeci Drini, u opštini Foča.
Podnosioci zahtjeva smatraju da su vlasti Republike Srpske ovim aktivnostima povrijedile Ustav BiH i pravo BiH da raspolaže državnom imovinom.