Netačni podaci o broju oboljelih životinja od “plavog jezika”

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske demantuje podatke koje su objavili pojedini mediji, a koji se tiču broja zaraženih životinja od bolesti “plavi jezik”, nabavke vakcina, te procjene troškova vakcinacije.

Naime, pojedini mediji su objavili podatak da se “procjenjuje da u Srpskoj ima između 350 i 400 hiljada zaraženih ovaca i koza, te oko 80 hiljada goveda”, ne navodeći ko je izvor takve procjene.

“Ovaj podatak je netačan”, navodi se u saopštenju Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS.

Prema rezultatima analiza akreditovanih laboratorija u Republici Srpskoj koji su zaprimljeni do kraja 2016. godine, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske raspolaže sljedećim podacima: U 2016. godini od bolesti „plavog jezika“ oboljelo je ukupno  2.357 životinja, od čega 399 goveda, 1.957 ovaca i 1 koza. Takođe, na osnovu neistinitih podataka o broju zaraženih životinja, pogrešan je i podatak o navodnoj potrebi nabavke 980.000 vakcina, kao i procjena ukupnih troškova vakcinacije.

Prethodni članakProsječna novembarska plata u BiH 847 KM
Naredni članakIzetbegović i Čović se oglušili o Ivanićev zahtjev za deložaciju Čavare i potpredsjednika FBiH