Na Šmitove provokacije, Srpska ima spreman odgovor – svoj Izborni zakon

Republika Srpska ima spremnu radnu verziju svog Izbornog zakona. Propisuje: Republička izborna komisija provodiće izbore na teritoriji Republike Srpske, za sve funkcije na lokalnom i republičkom nivou.Kako se navodi u prvom članu ovog zakona, njime se uređuju izbor i imenovanje poslanika Narodne skupštine Republike Srpske i delegata Vijeća naroda Republike Srpske, predsjednika i potpredsjednika Republike Srpske, delegata Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH iz Republike Srpske, odbornika skupštine grada, odbornika skupštine opštine, izbor i opoziv gradonačelnika grada i načelnika opštine, izbor članova savjeta mjesne zajednice, imenovanje organa za sprovođenje izbora, zaštita izbornog prava, pravila ponašanja u izbornoj kampanji, finansiranje izborne kampanje, kao i druga pitanja od značaja za sprovođenje ovoga zakona.

Čim je Kristijan Šmit zaprijetio izmjenama Izbornog zakona BiH, Republika Srpska počela je pripreme za izradu svog izbornog zakona. Potvrđuje to i datum na radnoj verziji Izbornog zakona Srpske, koju potpisuje predsjednik Parlamenta Srpske – januar 2024. godine. A tom verzijom, između ostalog, definisano je da republička i lokalne izborne komisije samostalno provode izbore.

– Sjedište Republičke izborne komisije je u Banjoj Luci. Republička izborna komisija ima pečat u skladu sa zakonom. Republička izborna komisija ima internet stranicu na kojoj se objavljuju svi izborni propisi kao i sve druge odluke od značaja za izborni proces i to u roku od 24 časa od donošenja odluke – piše u radnoj verziji.

Suštinska razlika Izbornog zakona Republike Srpske, čija je radna verzija objavljena, u odnosu na Izborni zakon BiH, je u tome što će Republička izborna komisija biti nadležna za sve izbore koje se provode na teritoriji Republike Srpske.

-Centralna izborna komisija BiH ostala bi nadležna za izbor članova Predsjedništva BiH i poslanika u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH. Izborni zakon Republike Srpske odnosi na izbore koje se provode na teritoriji Republike Srpske. Tu imamo izbor poslanika Narodne skupštine, izbor predsjednika i potpredsjednika Republike Srpske, lokalni izbori, izbor delegata u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH, dok s druge strane ne obuhvata izbor članova Predsjedništva BiH i izbor poslanika u Predstavničkom domu obzirom da je to zajednički nivo i za to je nadležna CIK BiH – pojasnio je pravni predstavnik Republike Srpske Lazar Stjepanović.

A da bi Srpska išla u pravcu donošenja svog izbornog zakona, u narednom periodu bi trebalo da se sastane vladajuća koalicija, kaže predsjednik Narodne partije Srpske Darko Banjac. Dodaje, u skladu sa Dejtonskim sporazumom, Republika Srpska ima pravo da sprovede izbore na nivou lokalnih zajednica i na nivou Republike.

– Lično smatram da NSRS treba da donese Izborni zakon u kojem će biti ispoštovane apsolutno sve uzanse fer i poštenih izbora. Apsolutno. Ali treba da ga donese NSRS i da to bude Izborni zakon Srpske, a Republička izborna komisija da provede izbore, koja i dan danas postoji u Republici Srpskoj – izjavio je predsjednik Narodne partije Srpske Darko Banjac.

Predsjednik DEMOS-a Nedeljko Čubrilović ocijenio je da se domaći politički predstavnici trebaju dogovarati o svim pitanjima, pa i o izbornom procesu u BiH.

– Izborni zakon mora da bude predmet domaćih političara, izabranih od naroda i morali su da ohrabre domaću vlast da donese određene zakone prihvatljive za međunarodnu zajednicu – izjavio je predsjednik DEMOS-a Nedeljko Čubrilović.

Vođeni tom tezom, političari iz Srpske koji su dio vladajuće koalicije, žele da Srpska reguliše izborno zakonodavstvo na svojoj teritoriji. Svidjelo se to međunarodnoj zajednici ili ne.

Prethodni članak“Trojka” pozdravila Šmitovo nametanje izmjena Izbornog zakona
Naredni članakSDA pozdravila odluku Schmidta i okrivila Trojku, SNSD i HDZ jer je visoki predstavnik morao intervenisati