Zastupnik Naroda i pravde u Skupštini Kantona Sarajevo Elmedin Konaković rekao je da je u pauzi od 15 minuta jedan kandidat za ministre u Vladi KS postao Srbin.
Konaković je u izjavi medijima kazao kako kandidati za novi sastav Vlade KS imaju sreću jer se u ovom momentu raspravlja o jednoj mnogo ozbiljnijoj temi koja je ogolila politiku SDA, a čiji je akter potpredsjednik SDA Asim Sarajlić.
“Jedna prestrašna situacija dogodila se na početku sjednice. U ekspozeu mandatara Nenadića stoji da su ovo dva Hrvata, dva iz reda Ostalih i ostalo su Bošnjaci – bez Srba. Onda su ljudi uzeli pauzu od 15 minuta i neko je postao Srbin na pauzi. U vremenu kada se Milorad Dodik na ovakav način bavi politikom i stalno šalje secesionističke poruke, on ne radi ovakve stvari. Kod Dodika u skupštinama sjede ljude koji se deklarativno ili suštinski izjašnjavaju kao Bošnjaci”, rekao je Konaković.
Kako kaže, Nenadića privatno poštuje, ali je on pristao da bude čovjek sistema i čudi ga što je uopće pristao da bude mandatar za sastav novog saziva kantonalne izvršne vlasti. Istakao je da su prekršene sve moguće procedure, jer su imena dva kandidata za ministre iz SDA dostavljena tek jutros.
Ponovio je da Goran Mačkić iz DF-a ranije nije želio priznati genocid u Srebrenici te da je odustao od kandidature na poziciju ministra privrede KS dodajući da su pored Mačkića još tri ministra odustala od kandidature. Na pitanje da li ga čudi što je SDA za ministra za boračka pitanja KS kandidovala Hajrudina Grabovicu, kojeg je visoki predstavnik smijenio jer je navodno vojsku FBiH vodio kod sebe na imanje da mu okopava voćke i pravi put.
“U posljednje vrijeme dobili smo mnogo zabrinjavajućih informacija, ali ništa me ne može iznenaditi od SDA”, kazao je Konaković ističući da je SDA trgovala državom samo da bi dobila Vladu KS.
Prvom osobom u SDA nazvao je direktoricu KCUS-a Sebiju Izetbegović, a prvim do Sebije Izetbegović nazvao je Bakira Izetbegovića. Istakao je da će podržati sve dobro što bude dolazilo od Vlade KS te da zna kako u novom sazivu Vlade KS ima nekoliko kvalitetnih ljudi.
“Nama su Sarajlić i posljednja dešavanja ogolili centrale i njihove šefove. Ovi ljudi ovdje neće biti posebno bitni. Danas imate ministricu pravde i uprave, ženu koja je bila na čelu ZOI-ja u periodu kada se desio sav kriminal koji je dokazan. Imate Rusmira Mesihovića za kojeg je Sebija Izetbegović pokrenula istragu, odnosno o njegovim malverzacijama, a danas ga je postavila za ministra”, rekao je Konaković.
Ocijenio je da ga ne bi uopće iznenadilo ukoliko SDA s partnerima odluči prekinuti sjednicu prije izjašnjavanja o budžetu KS za 2020. godinu.
Nakon polusatne pauze Skupštine KS utvrđeno je da je kandidat za ministra iz reda srpskog naroda Draško Jeličić, rekao je mandatar nove Vlade KS Mario Nenadić.
Pauza je zatražena nakon što je prvobitno u ekspozeu mandatara Marija Nenadića navedeno da su dva kandidata za ministre Hrvati, dva iz reda Ostalih i ostalo su Bošnjaci – bez Srba.
Naknadno je rečeno kako ipak ima jedan iz reda srpskog naroda, ali se u ekspozeu nije vidjelo ko je niti su na sjednici kazali njegovo ime.
Prema riječima zastupnika Igora Stojanovića, ovaj ministar je promijenio nacionalnost za 15 minuta. Ranije se izjašnjavao kao Hrvat.
Pozvao je Smiljanu Viteškić (SDA) da pokrene pitanje vitalnog nacionalnog interesa u ime Kluba Srba i zatraži hitnu sjednicu kako bi se utvrdilo kako je do ovoga došlo.
Viteškić je izrazila žaljenje zbog greške i rekla da nema potrebe za tim. Stojanović je poručio da bez obzira na ovu promjenu, neće biti multietnička vlada.
klix/n1







