– Ukoliko Kristijan Šmit pokuša nešto nametnuti, dovodi u pitanje i mogućnost da se uopšte održe izbori u BiH. Institucije Republike Srpske nikada neće prihvatiti odluku jednog “ilegalca” koji je došao ovdje samo da radi protiv interesa Republike Srpske. Ono što može da uslijedi kao odgovor, jeste da u NSRS se usvoji Izborni zakon i da damo ovlašćenje da Izborna komisija sprovede lokalne izbore u Republici Srpskoj. Ukoliko je to put sa željom da destabilizuju Republiku Srpsku, grdno se varaju, jer će tako samo dovesti BiH korak bliže da bude potpuno neodrživa – poručio je Kovačević.
Kovačević je ponovio da kada je u pitanju Izborni zakon, da su iz Republike Srpske otvoreni za pregovore sa političkim partnerima iz FBiH.
– Ali ne zbog toga što pritišće Kristijan Šmit, ili se bojimo da će nešto nametnuti. Ukoliko je to njegova želja, onda će dovesti u pitanje i sam izborni proces u BiH – naglasio je Kovačević.
Kovačević poručuje da je Šmit rekao “da ukoliko političari ne ispune što građani traže, da će nešto nametnuti”.
– Međutim, notorna činjenica je da Kristijan Šmit nije legitiman visoki predstavnik jer ne postoji iza njega relevantna rezolucija Savjeta bezbjednosti UN. Druga stvar, i da jeste, nema mogućnosti da bilo šta nameće i nije on taj koji treba da donosi zakone. Građani su izabrali svoje predstavnike, i mi znamo šta treba da uradimo da zaštitimo njihove interese – rekao je Kovačević.
Kovačević se dotakao i Ustavnog suda BiH.
– Šmit je govorio i o Ustavnom sudu BiH, i da trenutno ne postoje sudije koji dolaze iz Republike Srpske. Međutim, ne smijemo da zaboravimo jednu stvar, da su sudije u Ustavnom sudu bez predstavnika Srpske jedan dan došli i promjenili pravilo 39. u kojem je pisalo da se plenarne sjednice ne mogu održavati barem bez jednog sudije koji dolazi iz Republike Srpske. U Ustavu jasno piše ko bira sudije Ustavnog suda, a to su Parlamentarna skupština BiH i kada je u pitanju Republika Srpska, to je NSRS, i niko drugi. To znači da nemamo namjeru da dajemo legitimitet organima koji su samo alat i instrument za rušenje Republike Srpske. Srpska ima svoj zagarantovani status i prava – rekao je Kovačević.
Za Kristijana Šmita sporna je i imovina, ali za Kovačević tu nema dileme.
– On je prvo govorio o imovina i o tome kako imovina pripada BiH. Međutim Dejtonski sporazum je to jasno definisao, kojih je to nekoliko nadležnosti BiH, i onda u sledećem članu Ustava jasno piše, da sve što nije izričito navedeno pripada entitetima, što je slučaj i sa imovinom. Koliko god Šmit da ima moćne mentore, to ne mogu da promjene, jer je to međunarodni ugovor kojem su garant svjetske sile – jasno je istakao Kovačević.
Dan Republike, 9. januar, Republika Srpska će slaviti ponosito i sa svojim prijateljima, poručio je Kovačević.
– Šmit je pozivao i na to da budu kažnjavani oni funkcioneri koji će učestvovati u proslavi obilježavanja Dana Republike 9. januara. To je izraz narodne volje, i naš najveći i najznačajniji praznik, koji je potvrđen i na referendumu njenih građana. To neće promjeniti Šmit, niti bilo ko. Republika Srpska će 9. januar proslaviti slobodno, ponosno, širom Republike sa svojim gostima iz Srbije, Crne Gore proslaviti Dan Republike – poručio je Kovačević.