Košarac je izrazio zahvalnost Kini za razumijevanje političkih prilika u BiH i vrlo jasan stavu njihovog ambasadora pri UN kada je u pitanju nelegitimnost Kristijana Šmita.
Govoreći o posjeti Kini, Košarac je novinarima rekao da je na sastancima sa zvaničnicima ove zemlje razgovarao ne samo o političkoj situaciji u BiH i vrlo štetnim potezima nelegitimnog Kristijana Šmita, već i o tome kako unaprijediti trgovinske i ekonomske veze dvije zemlje.
– Kina je spremna i otvorena i vjerujem da ćemo u BiH imati tu vrstu otvorenosti svih političkih faktora koji treba da odlučuju na nivou BiH da napravimo taj iskorak – dodao je Košarac.
Košarac je napomenuo da je put ka EU jednosmjerna ulica, da ona ima određene poteškoće i probleme, te da bi mudra politika BiH bila pokazivanje otvorenosti prema Kini, kao što je to uradila Srbija.
– Srbija ima ugovor o slobodnoj trgovini sa Kinom i vidimo da postoje osnovni elementi jačanja ekonomije Srbije po tom osnovu, pa zašto i mi to ne bismo uradili? Moj apel je bio zato da otvoreno razgovaramo o tome, a pored toga govorimo i o ugovorima sa drugim zemljama kao što su Saudijska Arabija, Ujedinjeni Arapski Emirati i neke druge – rekao je Košarac koji je i ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara.
On je dodao i da srpski član Predsjedništva Željka Cvijanović vodeći spoljnu politiku BiH afirmiše takav zaokret, ne odustajući od evropskih principa i trendova.
Prema njegovim riječima, 37 kompanija iz Kine je iskazalo interesovanje za ulaganje u oblast energetike, turizma, zdravstva i novih tehnologija, navodeći da se na Ravnoj planini zagovara izgradnja skijaške dvorane gdje bi se moglo skijati svih 365 dana u godini, a čija vrijednost je oko 30 miliona evra.
– Nekoliko opština iz Republike Srpske se bratimilo sa gradovima u Kini i to pokazuje spremnost lokalnih zajednica da razvijaju ekonomije, kao i da zagovaraju formiranje slobodnih zona sa kineskim kompanijama koje su spremne da dođu i investiraju – naglasio je Košarac.
Ministar je istakao da Republika Srpska ima najpovoljniju poresku politiku, gdje je porez na dobit deset odsto, dok isplata dividendi nije oporezovana.
– To govori o stimulativnim poreskim politikama Republike Srpske i to kompanije iz Kine prepoznaju i vjerujem da ćemo imati konkretne poslovne aranžmane – zaključio je Košarac