Brisel svoje političke odluke kreira na informacijama iz Sarajeva, a one nisu provjerene i tačne, jer su čist falsifikat, rekao je u intervjuu za RTRS ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Staša Košarac.
Bilo je veoma izazovno u Briselu, jer je jedna struktura koja dolazi iz BiH bila potpuno motivisana netačnim, neprovjerenim informacijama, i pokušali su na tim temeljima obezbijediti i stavove Evropske komisije – poručio je Košarac.
On je istakao da je srpska strana toga svjesna sve vrijeme.
– Bošnjačka struktura pokušava da ignoriše činjenice i fakte koje se dešavaju u samoj BiH i da na različitim vrstama prevoda pokušavaju da razvijaju tezu protiv Republike Srpske i njenih interesa bez ikakvih kredibilitetnih činjenica i infromacija pokušavajući da označe prije svega Milorad Dodika kao glavnog krivca, ali i institucije Republike Srpske – naglasio je Košarac.
Košarac ističe da je postavio pitanje u Briselu da se pokaže član Ustava BiH koji je prekršila Republika Srpska, njene institucije ili Milorad Dodik.
– Na to pitanje nemaju odgovora. Ustavnu i političku krizu u BiH proizveo je Ustavni sud BiH, a ne Republika Srpska. BiH je zemlja dva entiteta i tri naroda. U svim institucijama moraju biti Srbi, ako ih nema nema ni istitucija. Očekujete da Republika Srpska ćuti kada se napada. Dajte nam dokument gdje su Republika Srpska ili Milorad Dodik najavili otcijepljenje? – pita se Košarac.
Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara ističe da je srpska strana u Brisel došla sa jasnim prijedlozima riješenja krize.
– Mi nudimo partnerima riješenje. Kako je moguće da bošnjačka struktura u Brisel dođe bez i jednog dokumenta, prijedloga, izuzev oštraćeni stavova o sankcijama, prijetnjama Srpskoj – poručio je Košarac.
Prema njegovim riječima Republika Srpska je pokazala ozbiljnost i privrženost evropskom putu.
Uz vrlo jasan politički stav da institucije Republike Srpske u evropskim integracijama budu potpuno vidljivi da se potpuno primjenjuje mehanizam koordinacije, koje je i jedino moguće riješenje i mi od toga nećemo odstupati – rekao je Košarac.
Јedno od pitanja za Brisel bilo je i o Kristijanu Šmitu, kojeg Republika Srpska i njene institucije ne priznaju.
– Pitao sam ih šta bi vi radili da vama dođe stranac i da vam nameće odluke? Svi ćute. Republika Srpska vodi zvaničnu politiku, a ne ispod stola. Njene institucije koje su legalno izabrane od njenog narodana demokratskim izborima ne bave se sećijskom politikom. A u plasiranju informacija iz Sarajeva do Brisela ima previše sećijske politike, a ključnu odgovornost nosi Јohan Satler, specijalni predstavnik EU u BiH. Dobro poznajemo sarajevsku metedologiju i modele funkcionisanja. Kako možete formulisati da je krivac za nešto Republika Srpska, a da se pohvali Savjet ministara. Pa ni jednu odluku mi ne donosimo, a da se nije pitala Republika Srpska, kao i FBiH. Sve ono što je Savjet ministara dobro uradio, jeste nakon amina Republike Srpske – poručio je Košarac.
Na svaki pokušaj političke discipline Republike Srpske postoji jedna vrsta tihih sankcija Srpskoj.
– Bilo kakvo finansijsko sankcionisanje, ili uskraćivanje sredstava iz bilo kojih evropskih fondova prema Srpskoj, ustvari je i bojkot prema BiH, ali i sporiji put svih nas prema Evropskoj uniji, jer nas takvim potezima hlade od Brisela – istakao je Košarac.
Bošnjačku političku elitu vidi kao nezrelu, ali veoma opasnu i radiklanu.
– I kroz pitanja evropskih integracija pokazali su fundament svojih politika, ili grublje rečeno da nemaju kapaciteta i snage da se odupru politici koje su prisutne od 90- ih godina iz zagrljaja Bakira Izetbegovića. Mi nemamo taj problem, jer naša politika je zasnovana na institucijama Republike Srpske i tretiramo interese kako naše institucije traže, ne osvrćući se na opoziciju, ili neki nevladin sektor. Bećirović, Konaković i ini kao da su trude da budu veći bošnjaci od samog Izetbegovića – istakao je Košarac.
Institucije Republike Srpske traže od nadležnih organa da hitno ispitaju ko je falsifikovao Guteresovo pismo i kao takvo pustio u medije prije nego što je dospjelo na adresu srpskog člana Predsjedništva Željke Cvijanović.
– Nikada ne bi isključio u ovakvim odnosima sarajevski uticaj. Pogledajte Zlatka Lagumdžiju i njegove otrovne strelice prema Republici Srpskoj. Oni imaju pojačanu potrebu da kreiraju neka rješenja koja ne odgovaraju činjeničnim stanjima. I to je politika 90-ih godina koja dolazi iz Sarajeva. Rješenje u BiH se kreira dogovorom dviju vlada i tri konstitutivna naroda. Svako uplitanje jednog naroda sa strancima dovodi do toga da nemamo rješenje – naveo je Košarac.