Koriste ga za mršavljenje: Nestašica lijeka za dijabetičare u regionu

U svijetu je nestašica lijeka “Ozempik” koji je namijenjen za normalizaciju šećera u krvi kod osoba oboljelih od dijabetesa tip dva.

Do toga je došlo nakon što su ga zdrave osobe i to bez ljekarskog recepta počele kupovati za mršavljenje, a taj modni trend sa zapada polako je stigao i u region.

U regionu vlada nestašica za lijekovima koji dijabetičarima stimulišu izlučivanje inzulina. U Republici Srpskoj za sada dostupne su dvije jačine „Ozmepik“ lijeka od 0,25 i 1 miligram.

– Ali postoji prekid u snabdijevanju jačinom od 0,5 miligrama koji se najčšće i upotrebljava. Prozvođač da bi riješio ovaj problem podnio je našoj Agenciji zahtjev za dodatno proizvodno mjesto da bi omogućio kontinuitet u snabdijevanju našeg tržišta ovim lijekom- rekli su iz Agencije za lijekove u BiH.

U Srbiji i Hrvatskoj ovaj lijek je trenutno nedostupan u svim dozama, piše RTRS.

„Ozmepik“ ima i neželjeno dejstvo, smanjenje apetita koji za posljedicu ima mršavljenje. Baš zato što se s njim gube kilogrami traže ga i oni koji nemaju dijabetes tipa 2. To je i dovelo do njegove nestašice.

– Postoji nedostatak na tržištu koji je dijelom uzrokovan preraspodjelom tog lijeka na svjetskom nivou, a nažalost jednim dijelom to ljudi uzimaju misleći da će riješiti njihov problem gojaznosti, što je neistina- rekao je endokrinolog na UKC RS, Blaženko Vuković.

Lijek se smije piti isključivo po preporuci specijaliste.

Jedna kutija ovog lijeka dijabetičarima je dovoljna samo za jedan mjesec.

Prethodni članakHIT NA FEJSU “Armani se gaće na bauštelu nose”: Bloger Krule fotkao kolegu, lajkalo 13.000 ljudi
Naredni članakSatler pisao rukovodstvu Narodne skupštine “Povucite izmjene Krivičnog zakonika iz procedure”