Kojić je istakao da srpski predstavnici nisu protiv unapređenja tehnologije, ali da su protiv davanja ovlaštenja CIK-u koja joj ne pripadaju.
– Davanja ovlaštenja CIK-u, nauštrb parlamenta, je i degradiranje parlamenta, ali i nas kao parlamentaraca. Na to mi, apsolutno, nismo spremni – poručio je Kojić za Srnu.
To se ogleda, kako je objasnio Kojić, u članu izmjena gdje je navedeno da će CIK, podzakonskim aktom urediti način korištenja izbornih tehnologija, što znači da daje sebi ovlaštenja zakonodavca i da određuje način na koji će se provoditi izbori u skladu sa novim izbornim tehnologijama.
– Ovaj prijedlog ne ispunjava ni formalne uslove da se nađe na dnevnom redu, jer prelazi više od pola osnovnog teksta Zakona i upravo iz tog razloga podnio sam i krivičnu prijavu protiv lica koje je potpisalo pozitivno mišljenje u zakonodavno-pravnom sektoru – rekao je Kojić.
On je ukazao da se došlo u situaciju da neko može i da ima pravo da mijenja zakone kako hoće, ne poštujući jedinstvena pravila.
Kojić je podsjetio da su se poslanici SNSD-a, zajedno sa koalicionim partnerima iz Republike Srpske, usprotivili ovom zakonskom prijedlogu.
– Postoje radne grupe koje rade na tekstu zakona, pokušava se doći do nekog zajedničkog rješenja i očekujemo da u Domu naroda četiri delegata iz SNSD budu protiv prijedloga SDA – rekao je Kojić.
Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH, čiji su predlagači poslanici Kluba SDA na dnevnom je redu sjednice Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH koja je zakazana za sutra.