– Izložba slika “Lica iza riječi: čitanje velikih pisaca bojom”, autora vladike zapadnoameričkog Maksima, biće otvorena u srijedu, 2. septembra, u Muzeju Republike Srpske.
Kako je saopšteno iz ove ustanove, publici će biti predstavljena izložba koja je svojevrsni vizuelni omaž svjetskoj književnosti.
“Izložba sadrži portrete velikih pisaca iz različitih kulturnih tradicija koji stoje rame uz rame sa domaćim autorima. Muzej Republike Srpske izložbu realizuje pod pokroviteljstvom Kabineta predsjednika Republike Srpske i Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske. Koordinator i organizator izložbe je Nataša Džajić, a planirano je da izložbu svečano otvori gospodin Milorad Dodik”, saopšteno je iz Muzeja Republike Srpske. Oni dodaju da izložba vladike Maksima sadrži 60 akrilnih slika – portreta, koje prate određene tematske cjeline kroz koje autor posmatra pisce, umjetnike i njihove književne svjetove.
“Naša književnost i naši pisci već su deo onog najboljeg što svet ima i daje. Ovde su s pravom stavljeni uz velika imena svetske književnosti”, ističe profesor Aleksandar Jerkov u predgovoru monografije koju je objavio Muzej Republike Srpske iz Banjaluke zajedno sa “Sebastijan Pressom” iz Los Anđelesa u Kaliforniji.
Publika će, saopštavaju iz muzeja, imati priliku da, pored portreta svjetskih pisaca poput Stajnbeka, Kamija, Solženjicina, Anais Nin, Eliota, Dostojevskog, vidi i portrete Crnjanskog, Selimovića, Dučića, Kočića, Ćopića i mnogih drugih.
Svečanom otvaranju izložbe u srijedu, 2. septembra, u 19 časova, kako je otkriveno, prisustvovaće i episkop buenosajreski i južnocentralno američki Kirilo, administrator mitropolije zagrebačko-ljubljanske.
Vladika Maksim je osnivač i glavni urednik izdavačke kuće “St. Sebastian Press”, koja je objavila stotine knjiga iz teologije, istorije, filozofije i umjetnosti, uključujući djela Justina Popovića, Jovana Zizjulasa, Atanasija Jevtića, Hrista Janarasa, Stamatisa Sklirisa i drugih autora. Pored arhipastirske i akademske djelatnosti, aktivno se bavi slikarstvom. Njegove slike izlagane su u Atini, Njujorku, Bostonu, San Francisku, Los Anđelesu, Beogradu, Trebinju, Banjaluci i drugim gradovima. Osnivač je i predavač Eparhijske škole ikonografije, inspirisane vizantijskim slikarstvom i ikonama Stamatisa Sklirisa, jedan od osnivača Fondacije “Jovan Zizjulas” i predsjednik Odbora za bogoslovsko obrazovanje Skupštine kanonskih pravoslavnih episkopa Sjedinjenih Američkih Država. Autor je brojnih naučnih članaka, monografija i knjiga.







