Svečano je danas bilo na Aerodromu Mostar povodom otvaranja baze aviokompanije Sky Alps.
Ovaj istorijski trenutak obilježen je prigodnom svečanošću i toplim dočekom putnika, a simbolizuje nastavak rasta i razvoja mostarskog Aerodroma, koji se sve snažnije pozicionira na karti evropskih vazdušnih veza.
Avion koji je sletio iz Palerma, italijanskog grada poznatog po svojoj bogatoj istoriji i mediteranskom šarmu, predstavlja još jednu novu liniju u širenju mreže letova iz Mostara.
Putnike su posebno oduševili topli doček i pokloni koje su primili po dolasku na Aerodrom Mostar.
Povezivanje Hercegovine
Nakon kratkog zadržavanja, isti avion je nastavio putovanje prema Bergamu, čime se dodatno potvrđuje sve intenzivnije povezivanje Hercegovine s Italijom.
– Konačno su krenuli letovi, uprkos pokušajima da se to omalovaži i da se stavi u negativni kontekst. Ovi današnji letovi iz Italije i za Italiju, odnosno Palermo i Bergamo, dokaz su da se ide u pravom smjeru. Ovo je službeno početak ove sezone baznog aviona koji će letjeti na šest destinacija – izjavio je direktor Aerodroma Mostar, Marko Đuzel.
Dodao je da bazni avion za Aerodrom u Mostaru znači puno.
– Mostar je jedini aerodrom koji u BiH, pored Sarajeva, ima bazu određene aviokompanije, što znači da će odavde ta kompanija letjeti minimalno dva, tri leta dnevno. Povezani smo sa Minhenom, Napuljem, Palermom, Barijem, Rimom i Bergamom, a sa ovim zaokružujemo priču i ostaju nam još Štutgart i Istanbul u junu – naveo je Đuzel.
To se osjeti, dodao je, i na broju putnika koji putuju kroz Aerodrom Mostar.
Konstantan rast
– Zadnjih 25 mjeseci imamo konstantan rast putnika i očekujemo da se taj trend nastavi i u sljedećih 12 mjeseci. Očekujem da bi ovo mogla biti rekordna poslijeratna godina kada je u pitanju broj putnika- zaključio je on.
Događaju su prisustvovali predsjednica Vlade HNK, Marija Buhač, ministar saobraćaja u HNK, Ivo Bevanda, ministar trgovine, turizma i zaštite okoline HNK, Emil Balavac i direktor Turističke zajednice HNK, Anđelko Maslać.