Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik donio je odluku o uplati 300.000 konvertibilnih maraka za izgradnju vodovoda u selu Prebilovci kod Čapljine, koji za mještane ovog stradalničkog srpskog sela, znači život i opstanak.
Predsjednik Mjesne zajednice Prebilovci Aleksa Dragićević kaže da je ova vijest obradovala sve Prebilovčane ma gdje bili. ”Za stanovnike Prebilovaca ovo znači život. Voda je osnov da bi se moglo živjeti. Ljudi su se mučili, vukli vodu iz bušotina, punili čatrnje, ljeta su duga, vruća i sušna i bez vode je život neizdržljiv. Sada ćemo imati osnovne uslove za život”, kaže Dragićević.
On podsjeća da je ovo istorijski dan za ovo srpsko selo i da se vodovod započeo graditi još prije rata, ali da se do sada nije uspio završiti.
”Iako se u više navrata pokušalo završiti vodovod koji je započet prije rata nije se uspijevalo dovesti do kraja. Hvala predsjedniku Dodiku i vlasti Republike Srpske koji uvijek imaju ljubavi i razumijevanja za Prebilovce”, kaže Dragićević.

On dodaje da je Vlada Republike Srpske do sada u dva navrata izdvojila 200.000 maraka za vodovod u Prebilovcima.
”Sada je napravljen projekat u saradnji sa gradonačelnicom Čapljine da svaka obnovljena kuća dobije besplatno priključak, kao i Crkva Vaznesenja Hristovog, budući konak pored crkve, igralište i Dom kulture”, dodaje Dragićević.
Sredstva namijenjena vodovodu u Previlovcima biće uplaćena Javnom komunalnom preduzeću ”Vodovod” Čapljina. Direktor JKP ”Čapljina” Ante Maslać kaže da bi svako domaćinstvo trebalo dobiti vodu za pola godine.
”Čim sredstva budu uplaćena, radićemo i treba nam oko pola godine da bismo sve sproveli do kraja. Tu je dosta stvari odrađeno i pripremljeno. Mi trebamo podnijeti određene zahtjeve. Postoji zahtjev za oko 40 priključaka među kojima Crkva i Dom kulture. Potrebno je oko 400.000 maraka, a ostatak sredstava obezbjediće Grad Čapljina i JKP ‘Vodovod’ Čapljina”, kaže Maslać.
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik osigurao je i sredstva za izgradnju Hrama Hristovog vaskrsenja u Prebilovcima koji je sagrađen i osveštan 2015. godine u znak sjećanja na oko 4.000 Srba donje Hercegovine koje su ustaše ubile u Drugom svjetskom ratu, a koje je Srpska pravoslavna crkva kanonizovala iste godine.
Hram je urađen po uzoru na Crkvu Hristovog groba u Jerusalimu, koja je simbol vaskrsenja i života, a uz predsjendika Dodika pomogla je i srpska dijaspora.
Predsjednik Dodik u avgustu ove godine u Prebilovcima je najavio da će na ovom srpskom stratištu biti izgrađen manastirski kompleks i spomenik, koji će imati nacionalni značaj.
Prebilovaci su simbol stradanja srpske Hercegovine u vrijeme zločinačke NDH i najstradalnije selo u Evropi u Drugom svjetskom ratu, u kojem je u avgustu 1941. od oko hiljadu stanovnika ubijeno njih 823, mahom žena i djece.
U Prebilovcima danas živi 45 stanovnika, a pored Hrama gradi se i konak kako bi se uspostavio manastir.










