HDZ BiH, stranke Trojke (SDP, NIP, Naša stranka) i opozicija iz Republike Srpske (SDS, PDP, Lista za pravdu i red) trebali bi se sastati 1. aprila, pa su u javnosti već prozvani ”aprilili koalicija”. Iako su već uveliko otvorili pregovore o novoj strukturi vlasti na nivou BiH, još uvijek se skupljaju potebne ruke kako bi se skrpila kakva takva većina i pokušao izbaciti SNSD.
Za vikend su održani pregovori predstavnika HDZ-a BiH i opozicije iz Republike Srpske, dok su u petak sastanak održali predstavnici HDZ-a BiH i Trojke.
U politici je matematika itekako važna, a evo šta kaže matematika nove većine. Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH broji 42 poslanika. Stranke Trojke samostalno imaju njih deset, HDZ BiH četiri i opozicija iz Republike Srpske pet ruku, zbirno je riječ o 19 ruku, što je nedovoljno za većinu. U javnosti se već moglo čuti da se očekuje se da će NES i Šemsudin Mehmedović (Naprijed) pridružiti se novoj većini.
NES je više puta izlazio u susret vladajućoj većini, pa su glasali i za budžet FBiH i nekoliko važnih zakona kada vladajuća koalicija nije imala dovoljno ruku. Takođe, odmah su se jasno izjasnili i da su protiv smijene ministra spoljnih poslova BiH Elmedina Konakovića, iako su to njihove kolege iz opozicije, tačnije iz SDA i DF-a predložili.
Šemsudin Mehmedović je također nekoliko puta na državnom nivou u praksi pokazao da je spreman biti na strani Trojke. Sa ova 22 zastupnika bila bi i potrebna entitetska većina, odnosno prohodnost zakona.
Što se tiče Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, tu takođe ove stranke nemaju samostalno dovoljno ruku za većinu, ali ih to ne sprječava da prave kombinacije. Dom naroda PSBiH broji 15 delegata, a HDZ BiH ima tri, opozicija iz Republike Srpske dva, a Trojka jednog. No, Zlatko Miletić je izrazio želju da podrži prijedloge koji su u cilju rušenja SNSD-a, a bila bi potrebna i ruka Ilije Cvitanovića iz HDZ-a 1990, koji se u prethodnom periodu nije ponašao ni kao vlast, ni kao opozicija, odnosno, glasao je po vlastitom nahođenju.
Ako bi se Miletić i Cvijanović pridružili vladajućoj većini to bi bilo dovoljno glasova za opštu većinu, a bilo bi i dovoljno glasova iz oba entiteta za njihovo usvajanje. U Mostaru je danas o podršci Cvitanovića
pregovarao Branislav Borenović iz PDP-a.
Ipak ne treba zaboraviti da SNSD ima tri delegata i drži ključeve kvoruma. Svojim nepojavljivanjem oni uvijek mogu zaustaviti usvajanje zakona.
Na taj način SNSD može blokirati i smjenu svojih ministara Staše Košarca i Srđana Amidžića.
Nova ”aprilili koalicija” za sada može imenovati jedino ministar bezbjednosti, jer je za njegovo imenovanje potrebna podrška samo Predstavničkog doma, a nakon što prijedlog da predsjedavajuća Savjeta ministara Borjana Krišto.
Grupa poslanika iz Trojke i opozicicionih stranaka iz Republike Srpske već su za tu poziciju predložili Nebojšu Vukanovića, lidera Liste za pravdu i red.
Osim imenovanaj za ministar bezbjednosti, nova ”aprilili koalicija” računa i na to da Vukanovića imenuej za zamjenika predsjedavajuće Savjeta minsitara kako bi obezbjedili prohodnost zakona i odluka koje je do sada zaustavljao SNSD.
U javnosti se špekuliše i o drugim opcijama, a jedna od njih je da Borjana Krišto podnese ostavku i da se imenuje kompletan novi Savjet ministara, no predsjedavajuću bi moralo ponovo potvrditi Predsjedništvo BiH, gdje je jedino sigurna podrška Denisa Bećirovića.
Naime, to je trenutno jedini korak koji se može napraviti u prekomoponovanju vlasti na nivou BiH. U koloarima se nagađa i da mi im mogao pomoći Kristijan Šmit koji bi na jedan dan susupendovao Ustav BiH da bi smijenili minsitre SNSD-a. S obzirom na sve dosadašnje poteze, ni to niej isključeno.