Naslovnica Vijesti Regija “Hrvatska više neće pasivno posmatrati preglasavanje Hrvata u BiH”

“Hrvatska više neće pasivno posmatrati preglasavanje Hrvata u BiH”

Predsjednik Domvinskog pokreta, partnera HDZ-a u hrvatskoj vlasti, Ivan Peneva, izjavio je danas da privatanjem Rezolucije o osnaživanju političkog položaja Hrvata u BiH Hrvatska šalje poruku da više neće pasivno posmatrati preglasavanje Hrvata u BiH.

Dodao je i da zahtjev za promjenama ne ide na štetu ostala dva naroda.

– U Rezoluciji se ističe jasna poruka da će Republika Hrvatska koristiti svoj međunarodni položaj kako bi zaštitila interes Hrvata u BiH, jer neće dalje pasivno promatrati preglasavanje Hrvata. Ponavljam, ne nauštrb bilo koga, nego u pokušaju održavanja ravnopravnosti sva tri naroda – rekao je Penava u Hrvatskom saboru predstavljajući Predlog rezolucije koji je prethdono usaglašen sa HDZ-om.

Preglasavanje Hrvata treba nazvati pravim imenom, a to je izborni inženjering, rekao je Penava.

– Preglasavanje nije posljedica kompleksnog izbornog sistema ili nekog periodičnog događaja, nego je jasno da se radi o organizovanoj političkoj aktivnosti vrlo lošeg karaktera, na šta smo kao država i narod dužni da reagujemo – naglasio je Penava, prenijela je Hina.

Zbog toga se, kaže, u trećoj tački predloženog dokumenta kao jedna od mogućnosti spominje hrvatska izborna jedinica kao sasvim legitimno rješenje koje će ukloniti problem preglasavanja.

– Od 2006. imamo situaciju gdje Hrvatima drugi ljudi, pripadnici drugih naroda, biraju predstavnika u Predsjedništvu te se na taj način manipulše na svim onime što je potpisano – kazao je Penava, istakavši da tom rezolucijom DP insistira na ravnopravnosti Hrvata u BiH kao konstitutivnog naroda, zagarantovanog Vašingtonskim i Dejtonskim sporazumom.

Prethodni članakKovačević: Konaković otvoreno priznao da institucije BiH služe za progon Srba i Hrvata
Naredni članakSDA: Ovo je direktno miješanje Hrvatske, Bošnjaci imaju najviše razloga za nezadovoljstvo