Povodom nemilog događaja gdje je jedan mladić pretučen u stanu od strane više osoba, saopštenjem su se obratili iz Kantonalnog odbora HDZ-a BiH HNK i oštro osudili napad.
”Jutros nas je dočekala vijest o sinoćnjem zločinu u Mostaru. Kako je službeno SKB Mostar saopštila brutalno je premlaćen mladić koji se nalazi u jedinici intenzivne njege i životno je ugrožen. Nameće se zdravorazumsko pitanje čemu odigravanje „gradskog derbija“ koji bi trebao biti festival sportskog nadmetanja dok se naš mladi sugrađanin u bolnici bori za život, a prema svim informacijama napad se dovodi u vezu upravo s navijačkim sukobima”, navodi HDZ.
“Dvostruki aršini” je izraz koji se koristi kako bi označio dvostruka mjerila, odnosno dvostruke standarde. Obično se “dvostruki aršini” koriste kada je potrebno opravdati odstupanje od nekih opšte prihvaćenih pravila. Je li uopšte potrebno na području BiH i Mostara pojašnjavati ovaj pojam, ili smo se jednostavno navikli na svakodnevnim primjerima što to znači u praksi? Ne vidimo ni slova niti čujemo riječi od onih koji su inače najglasniji kada se dogodi nešto za što optužiti navijače “gradskog rivala”. Zadnjih dana u pojedinim medijima imamo „bombastične naslove“ koji bez ikakvih službenih informacija optužuju navijačku skupinu „Ultras“ za teror u Mostaru i Hercegovini, a kasnije se ispostavi da su informacije apsolutno netačne. Naravno, demanta i izvinjenja javnosti nema, nema ni osude za sinoćnji jezivi zločin, jer su upravo to dvostruki aršini.
Naša ljudska, moralna i politička obaveza je oštro osuditi ovaj i svaki drugi vid zločina, što upravo i činimo, te ovim dajemo punu podršku MUP-u HNK i Tužilašvu HNK u brzom i efikasnom provođenju istražnih radnji i privođenju počinilaca pravdi. Čvrsto vjerujemo kako današnji dan nećemo pamtiti kao dan žalosti, ali nereagovanje naslućuje da se pod plaštom „proslava“ ovakve stvari guraju pod tepih,” navodi se u saopštenju.