Gradonačelnik Mostara Mario Kordić izjavio je da islamski centar ”Mevlana” neće graditi u centralnoj gradskoj zoni.
”Mevlana” se ni u kom slučaju neće graditi na onom području jer se radi o gradskom zemljištu koje se ni u kakvom kontekstu ne može dovesti u vezu s Islamskom zajednicom”, kazao je Kordić u Dnevniku RTv Herceg-Bosne, pojašnjavajući da spomenuti lokalitet nije predviđen za izgradnju objekata takve vrste.
On je naveo da njemu lično najviše smeta to što se provlači teza da “gradonačelnik tobože ima nešto protiv ‘Mevlane”’ ili da ”koči njenu izgradnju.”
”Žao mi je da neko od političara kroz medijski diskurs provlači tezu da ‘gradonačelnik Kordić nešto koči’ te pokušava unijeti nemir i poigravati se s emocijama građana Grada Mostara”, rekao je Kordić, dodajući da je on za izgradnju svih kulturnih objekata koji će služiti u integracijske svrhe.
”Mevlana” će dobiti podršku kada…
Otkrio je Kordić i kada će ”Mevlana” moći dobiti podršku gradske administracije.
“Moraju se poštovati zakoni ove države, uredbe i odluke koje donosi Grad Mostar. Zna se gdje se šta može graditi i kako se može graditi”, istakao je Kordić, pojašnjavajući da će ”Mevlana” dobiti podrpku gradske uprave onoga trenutka kada formalno-pravni uslovi budu zadovoljeni.
”Mislim da u Gradu Mostaru ima dovoljno lokaliteta gdje se takvi objekti mogu graditi i sigurno će s moje strane imati podršku”, kazao je Kordić.
Upitan je Kordić i da prokomentariše izjavu muftije mostarskog Salema ef. Dedovića da krst na mostarskom brdu Hum nije simbol hrršćanstva i hrišćanske etike nego politički, hegemonijski simbol da na tom prostoru postoji samo jedan narod.
Kordić je kazao da je muftijina izjava i najmanju ruku neprimjerena te je mnoge sugrađane povrijedila.
Muftija Dedović podiže vjerske i nacionalne tenzije
“Ovo treba gledati s više aspekata. To je da jedan vjerski lider, Islamske zajednice Grada Mostara, takvom jednom izjavom podiže i vjerske i nacionalne tenzije što ni u kom slučaju ne pridonosi agendi koju gradimo u Gradu Mostaru”, kazao je Kordić, pojašnjavajući da se ta agenda odnosi na pokušaje izgradnje zajedničkog suživota i pomirbe kao zalog za budućnost naše djece.
Na trvdnje da su Bošnjaci u Mostaru građani drugog reda, Kordić je kazao da to ne može biti tako.
“Naime, da budem konkretan, da skinemo famu s toga i da demistificiramo tu priču… Grad Mostar, za razliku od drugih lokalnih zajednica, ima svoj Statut i ima svoj Izborni zakon koji predviđa tzv. minimalne i maksimalne kvote”, kazao je Kordić, te podsjetio da je u Mostaru propisano i to da ako je gradonačelnik iz jednog konstitutivnog naroda – predsjednik Gradskog vijeća iz drugog naroda.
Kordić je mišljenja da se niko u Mostaru ne može osjećati građaninom drugoga reda te da svako ko želi participirati u vlasti ima to pravo kroz Statut i kroz Izborni zakon Grada Mostara.
”Teza da bi se neko trebao osjećati građaninom drugoga reda nije tačna niti je moguća”, kazao je Kordić za RTV Herceg-Bosne, dodajući da misli da se kroz posljednje četiri godine vrlo jasno komuniciraju poruke da onaj ko je dobronamjeran i kome je stalo do Mostara, dobrodošao.