Forto, Ivanović i Primorac: Vrijeme je za promjene koje prate evropske standarde

Izmjene i dopune zakona o vazduhoplovstvu i Agenciji za pružanje usluga u vazdušnoj plovidbi Bosne i Hercegovine (BHANSA) bile su tema sastanka koji je upriličio ministar saobraćaja i komunikacija BiH Edin Forto sa direktorom BHANSA-e Davorinom Primorcem i generalnim direktorom Direkcije za civilno vazduhoplovstvo BiH (BHDCA) Zorislavom Ivanovićem sa saradnicima.

Upućena je zajednička poruka da se radi o zakonima od strateške važnosti za BiH, čija hitna procedura proizlazi iz potrebe za unapređenjem sigurnosti vazdušnog saobraćaja, uvođenjem novih usluga te modernizacijom postojećih.

„Ova oblast se trenutno temelji na zakonima koji su stari 15 godina i koji već odavno ne zadovoljavaju sveobuhvatne potrebe savremenog vazdušnog saobraćaja. Zakonom o vazduhoplovstvu adresiramo jednu od ključnih zamjerki Evropske komisije o podkapacitiranosti BHDCA, čime ćemo otkloniti sumnje u njenu sposobnost obavljanja posla. Istovremeno, Zakonom o BHANSA-i stvaramo temelje za usklađivanje usluga u vazdušnoj plovidbi s propisima Zajedničkog evropskog vazdušnog prostora (ECAA), što je, prema izvještajima Evropske komisije, jedan od glavnih uslova u oblasti civilne avijacije za integraciju u EU,” istakao je Forto.

„Zbog strateškog značaja ovih zakona za državu očekujem njihovo usvajanje u parlamentarnoj proceduri,” dodao je Forto.

Direktor BHANSA-e Davorin Primorac naglasio je da su izmjene pripremljene u skladu s najboljim evropskim praksama i strateškim ciljevima za rast i razvoj BHANSA-e, a time i za doprinos ekonomskom napretku zemlje. Posebno je istakao značaj ovih izmjena za efikasno upravljanje operacijama dronova putem U-Space usluga, kao i za pokretanje komercijalne obuke kontrolora letenja. S obzirom na globalnu potražnju za oko 15.000 kontrolora, ove izmjene pružaju BHANSA-i priliku da zauzme ključnu poziciju na svjetskom tržištu. „Takođe, ove izmjene podržaće razvoj aerodroma u Bihaću i Trebinju, uključujući osnivanje službi aerodromske i prilazne kontrole letenja. Taj proces zahtijeva određeni vremenski period, stoga je ključno započeti s njim što je prije moguće,“ dodao je Primorac.

Zorislav Ivanović, direktor BHDCA, istakao je da predložene izmjene zakona imaju za cilj prilagoditi rad potrebi modernizirane vazduhoplovne industrije.

„Regulišemo oblasti poput sertifikacije organizacija, licenciranja vazduhoplovnog osoblja, kao i upravljanje dronovima i primjenu U-space. Novi organizacioni model omogućit će nam financijsku održivost i efikasniji rad bez opterećenja za budžet BiH. Osim toga, uvođenjem sistema za istrage nesreća i povećanjem samostalnosti inspektora, dodatno ćemo ojačati našu funkcionalnost i odgovornost,“ zaključio je Ivanović.

 

Prethodni članakVučić: Srbija mora da bude vojno neutralna
Naredni članakPutin u dvodnevnoj posjeti Kazhstanu