Forenzičari iz Trebinja i Foče, dr Dražen Damjanjuk i dr Boris Pejić, identifikovali su i obdukovali dvadeset ljudi stradalih u jablaničkoj kataklizmi.
“Nijedan od njih nije imao klasično utapanje, već su svi stradali od zapušenja grkljana i dušnika zemljom i muljem, ili su stradali od mehaničkih povreda, zadobijajući teške prelome od stijena i drugog materijala koji je padao po njima”, kazao je Damjanjuk za medije, potvrdivši da ni on, ali ni njegov kolega, nisu ustanovili nijedno klasično utapanje.
Damajnjuk i Pejić su radili po spiskovima nestalih Jablaničana, pa je Damjanjuk obdukovao i bračni par koji je pronađen zagrljen u smrti, Perić je radio na lešu nastradale trudnice u sedmom mjesecu trudnoće, ali su, kako kažu, i jedan i drugi, iako su do sada radili na brojnim “teškim slučajevima”, ovaj posao uradili sa dosta teških emocija.
“Nas dvojica smo obradili i osam leševa iz jedne iste familije, iz koje je ostao samo jedan dječačić, tako da je sve to skupa jako potresno, ali, to je naš posao”, kazao je dr Damjanjuk.
O tome koliko je i fizički i psihički teško bilo odraditi ovaj posao govori i detalj koji nam je iznio doktor Damjanjuk:
“Koliko je na leševima bilo zemlje i mulja možda najbolje govori podatak da je za jedan leš mome pomoćniku trebalo pola sata da ga pripremi za obdukciju”, kaže Damjanjuk.
Kako kaže, boravio je na terenu na kojem je mogao svjedočiti samo kataklizmi.
“To je velika kataklizma u Donjoj Jablanici, poput one nakon zemljotresa u Turskoj. Na terenu grobna tišina, katastrofa. To se ne može riječima opisati niti slikom prikazati, prava kataklizma”, poručio je Damjanuk.
Damjanuk je dok smo razgovarali bio na putu za Visoko gdje će uraditi obdukciju još jedne žrtve.
“Sada idem za Visoko da uradim obdukciju i 12. žrtve, žene koja je danas pronađena na području Jablanice. Mi smo dakle radili obdukciju žrtava s područja Hercegovačko-neretvanskog kantona”, zaključio je na kraju razgovora Damjanuk.