EVO KO IMA NAJVEĆE PLATE: Prednjače elektroprivrede i telekomi

Prema posljednjim podacima, prosječna isplaćena plata u FBiH iznosila je 1.387 KM. To je za 126 maraka više u odnosu na prosječnu platu koja je ostvarena u protekloj godini.

Prema makroekonomskim pokazateljima po kantonima, koje je za prošlu godinu izradio Federalni zavod za programiranje razvoja, neto plata po zaposlenom radniku je za 13,2 posto viša u odnosu na 2022. godinu.

Veličina kapitala

Podaci iz tog dokumenta pokazali su da je najviša prosječna isplaćena neto plata u FBiH u 2023. zabilježena u proizvodnji i snabdijevanju električnom energijom i plinom u prosječnom iznosu od 1.978 KM, zatim u području informacija i komunikacija u prosječnom iznosu od 1.906 KM, dok je u finansijskim djelatnostima iznosila 1.894 KM.

Najniža plata i dalje je zabilježena u djelatnostima pružanja smještaja i pripreme hrane, odnosno u hotelijerstvu i ugostiteljstvu u prosječnom iznosu od 757 KM.

– Elektroprivrede i telekomi su kapitalom intenzivni. U odnosu na veličinu kapitala, broj radnika je manji, a s obzirom na njihovu poziciju, kao javnih kompanija, čiji je status neupitan, oni mogu imati visoku plaću. Međutim, u privatnom sektoru, naročito sitnom, kao što su ugostiteljstvo, trgovina itd., koje su radom intenzivne, razumljivo je da zbog velikih doprinosa na plaće nije lako osigurati visoka primanja – objašnjava za “Avaz“ ugledni ekonomski stručnjak profesor Vjekoslav Domljan.

Domljan: Imaju neupitan status. Facebook

Naglašava da, gledano s globalne strukture, sa stanovništa zemalja koje imaju razvijenu ekonomiju, nije prirodno da se u takvim sektorima imaju najviše plate. Navodi da, zapravo, plaće prate produktivnost.

Privatni sektor

Kada su u pitanju kantoni, najviša prosječna neto plata u prošloj godini ostvarena je u Kantonu Sarajevo u iznosu od 1.558 KM, a potom u Hercegovačko-neretvanskom 1.327 KM.

– Više razloga je za to. Tu su sjedišta državnih, entitetskih i kantonalnih institucija koje u prosjeku imaju višu plaću za 40 posto nego plaće privatnog sektora. U Kantonu Sarajevo je koncentracija javnih agencija i razumljivo je da prednjači, a tu su i sjedišta ne samo javne administracije već i javnih kompanija – govori Domljan, dodajući da je gotovo ista situacija i u HNK.

Na trećoj poziciji je Bosanskopodrinjski kanton s plaćom od 1.225 KM, dok je najniža u prosječna plata zabilježena u Srednjobosanskom kantonu u iznosu od 1.030 KM.

Povećanje prosječne mjesečne neto plate u 2023. godini zabilježeno je u svim kantonima, a najviše u Bosanskopodrinjskom kantonu – za 19,4 posto, Srednjobosanskom kantonu 15,3 posto i u Tuzlanskom kantonu za 13,6 posto, dok je najmanje povećanje neto plaće zabilježeno u Hercegovačko-neretvanskom kantonu za 10,8 posto u odnosu na prethodnu godinu.

Prethodni članakKošarac: Bećirović će zauvijek ostati provincijski političar u pokušaju
Naredni članakUhapšen osamnaestogodišnjak zbog lažnih dojava o bombama